Diyarbakır’da 7-8 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan Kürt Meselesine İslami Çözüm Çalıştayı’nın bölgede yaşanan kadim soruna reçete olmasını temenni ettiklerini belirten DES Diyarbakır İl Başkanı Eyüphan Kaya, Kürt Meselesinin çözümünün ancak İslam’la mümkün olduğunu söyledi.

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Diyarbakır İl Başkanı Eyüphan Kaya, Diyarbakır'da 7-8 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan Kürt Meselesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

"Kürt Meselesine İslami Çözüm" Çalıştayı'nın bölgede yaşanan kadim bir soruna reçete olmasını temenni ettiklerini belirten Kaya, Kürt Meselesinin çözümünün ancak İslam'la mümkün olduğunun altını çizdi.

Konuyla ilgili olarak İlke Haber Ajansı'na (İLKHA) konuşan Kaya, sorunun asıl kaynağının İslam'dan uzak kalınması olduğunu dile getirdi.

"Halkın değerleri göz ardı ediliyor"

Kürt Meselesinin genelde Türkiye'nin özelde ise tüm bölgenin bir sorunu olduğunu kaydeden Kaya, Anadolu insanının kahir ekseriyeti Müslüman olması hasebiyle, böyle bir meselede de çözüm için başvurulacak asıl kaynağın İslam olması gerektiğini söyledi.

Kaya, "Sorunlarımızın asıl çözüm anahtarı İslami değerlerde saklıdır. Bu halkın genetiği ile oynanıyor ve genetiğinde İslam olan bu halkın böylesi bir sorununun çözümü için hiçbir şekilde İslam'a gidilmiyor, hep ikinci planda, yedekte tutuluyor. Kürtlerin kahir ekseriyetinin dini İslam. İslam'da sulh var. Barış var. Karşılıklı af var. Selam ve dua var. Bu değerleri bir kenara bırakarak barış arayışına girmek, açığı kapatılmayacak sorunları beraberinde getirir. Ne hikmetse, seküler Kürtler, yani ladini Kürtler, açıkçası dini, tarafı belli olmayan Kürtler böylesi bir çizgiden ısrarla kaçıyor. Bu gün bu insanlarla böyle bir atmosferde Kürt sorununa çözüm ve barış arayışları devam ediyor. Ama nafile. Bu barış ancak İslam ile gelecektir. " dedi.

"Sorunun temelinde başında Siyonizm'in olduğu din karşıtı bir blok var"

Dünya üzerinde bir bütün olarak İslam Dinine karşı gelişen bir blokun olduğunu ve bu blokun başında Siyonizm'in olduğunu belirten Kaya, bu blokun Filistin'de, Afganistan'da ve Irak'ta yıllardır barış adına kan döktüğünü söyledi.

Kaya, "Benzer bir belayı bu ülkenin başına da getirmek istiyorlar. Hâlbuki Kürtler daha düne kadar bir sorunları oldu mu şeraite gider, Mollanın huzurunda ifade verir, verilen karara rıza gösterirlerdi. önemli bir barışın gerçekleşmesi yine Âlimler ve önemli şahsiyetler huzurunda Kur'an'ın altından geçilerek yapılır ve bu şekilde yıllarca süren girift davalarda aşiretler barışırdı. Bütün bu hakikatler göz önünde bulundurulduğunda, Kürt Meselesinin asıl çözümüne katkı yapacak değerlerin İslami değerler olduğunu unutmayalım. Yeter ki bu sorun ‘Ancak İslam kardeşliğiyle çözülür' diyerek içi doldurulmamış bir slogan haline getirmeyelim." diye konuştu.

"İslami ve Kürtçe dersleri okullarda verilmelidir"

Kürtlerin dili üzerindeki yasakların tamamen kaldırılması gerektiğini ifade eden Kaya, Kürtlerin Anadilde eğitim yapmak istemelerinin temel bir hak olduğunu söyledi.

Kaya, " Dini değerlerimizin okullarda çocuklarımıza öğretilmesi sağlanmalıdır. Kur'an ve Siyer dersi, fıkıh dersi daha kapsamlı bir tarzda Müslüman çocuklarına verilmelidir. Doğru bir tarih bilgisi eğitim kurumlarında verilmeli, Kürtlerin tarihi şahsiyetlerinin hayatı yeteri kadar tarih müfredatında orijinal haliyle yer almalıdır." ifadelerini kullandı.

"İslam hayatın her alanını ilgilendiren bir dindir"

Şeriat-ı Garra kavramıyla barışık bir toplum oluşturulmasının lazım olduğunu ifade eden Kaya son olarak şunları söyledi:

"İslam dini hayat dinidir. Namazla, Oruçla, Hac ve Zekâtla sınırlandırılması en hafif tabirle bir kabahattir. İslam Müslüman'ın her alanını ilgilendiren bir dindir. Anayasal düzenleme yapılırken Kur'an'ın ana temaları gözünde bulundurulmalıdır. Bakınız Kürt Meselesinin bu hale gelmesinin yegâne nedenlerinden biri, yasama erkinin ‘dilleriniz ve renklerinin Allah'ın ayetlerindendir' ilahi düsturunu tanımamasıdır. Bu münasebetle şehrimizde gerçekleşecek olan bu çalıştayın çözüme ufuk vereceğini umuyoruz. Bu çalıştayın sonunda oluşturulan deklarasyonun çözüme reçete olacağı beklentisini taşıyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler