Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, kurtuluşa ulaşmanın yolunun, gençlere sahip çıkmaktan geçtiğini belirtti.

Erzincan’da sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kanaat önderleri ve iş adamları ile bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, gençlere sahip çıkılması gerektiğini ifade etti.  

19 ilde gerçekleştirdikleri “İl Buluşmaları” hakkında bilgi veren Erbaş, gittikleri illerde daha iyi bir din hizmetinin, din eğitiminin nasıl yapılabileceğini, gençlerin hayatına STK’larla birlikte nasıl dokunabileceklerini müzakere ettiklerini söyledi.

STK’ların sadece Türkiye’de değil, dünyada nerede mazlum, nerede mağdur insan var onlara imkânlarını ulaştıran çok önemli kurumlar olduklarını ifade eden Erbaş, “Sivil toplum kuruluşlarımız, kanaat önderlerimiz toplumda yardımlaşma ve dayanışmayı güçlü kılar” dedi.

Erbaş, Kur’an-ı Kerim’de “Hepiniz Allah’ın ipine sımsıkı sarılınız, ayrılıp bölünmeyiniz, tefrikaya düşmeyiniz” diye emredildiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Ordumuzla, polisimizle, vatandaşlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, kanaat önderlerimizle tek yumruk olmak zorundayız. İşte o zaman ülkemiz, ezanımız ve bayrağımız üzerinde uğraşanların umutları kursaklarında kalacaktır. Tıpkı Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda, Sakarya meydanında ve terörist örgütleriyle mücadele ederken kursaklarında bıraktığımız gibi. 15 Temmuz'da nasıl hainlerin, bölücülerin karşısında dik durabildiysek o şekilde. Bu birliğimiz, beraberliğimiz kıyamete kadar devam ettikçe hainlerin, fitnecilerin de bu emelleri kursaklarında kalacaktır inşallah.”

Gençlik için yapılan çalışmaların önemine değinen Erbaş, “Biz diyoruz ki, imamlarımız bir taraftan, öğretmenlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız bir taraftan gençlerimize sahip çıkacağız. Çünkü bu gençlerin kalplerinin derinliklerinde babasından, dedesinden duyduğu İslam'ın güzellikleri var, küllenmiş olabilir o gönüllerinin üzerine serpilmiş külü hep birlikte bizler atacağız. İçlerindeki cevheri ortaya çıkarmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kur’an-ı Kerim’de “İçinizden hayra çağıran, iyiliği emreden, kötülükten men eden bir ümmet bulunsun” buyurulduğunu anımsatan Erbaş, şöyle devam etti:

“Sizler böyle bir ümmetsiniz. Maddi varlığınızla, manevi tavsiyelerinizle, birikimlerinizle hayra çağırıyorsunuz. İyiliği emrediyorsunuz, kötülükten men ediyorsunuz. Rabbimiz diyor ki 'İşte onlar kurtuluşa ulaşacaklardır.' Kurtuluşa ulaşmayı istediğimiz için buradayız. Kurtuluşa ulaşmanın yolunun gençlere sahip çıkmaktan geçtiğini de aklımızdan hiçbir zaman çıkarmayalım.” (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler