https://ilkha.com/files/news/thumb/

Şanlıurfa Yeşilay Cemiyeti tarafından düzenlenen Madde Bağımlılığı 5’inci istişare toplantısında konuşun Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ahmet Yıldız, madde ile beraber teknoloji bağımlılığının da arttığını söyledi.

Bu yıl 5'incisi düzenlenen Madde Bağımlılığı İstişare Toplantısında konuşan Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yıldız, madde bağımlılığının zararlarını anlatarak buna teknoloji bağımlısının eklendiğini söyledi.

özel bir lokantada düzenlenen toplantıya Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ahmet Yıldız, Şanlıurfa Milletvekilleri Mahmut Kaçar, Mehmet Ali Cevheri, Yeşilay Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik ve STK temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yıldız, esrar, eroin gibi madde bağımlılığına bonzainin de eklendiğini söyleyerek yaşanan tabloyu gözler önüne serdi.

Alkol içen kişinin hem kendisine hem de çevresine zarar verdiğini söyleyen Yıldız, "Geçen yıl STK'lar sigaranın ne kadar zararlı olduğunu bizlere anlatarak idrak etmemize vesile oldular. STK'lar ve basın kuruluşlarının desteğiyle Şanlıurfa'da tamamen sigara içilecek bir ortam bulunamıyor. Alkol bağımlısıysa hem içen kişiye hem de ailesine zarar vermektedir. Keza kumar bağımlılığı da aynı şekildedir. Madde bağımlılığına uyuşturucu dediğimiz esrar, eroin maddelerine son zamanlarda bonzai de girdi. Fiyatı düşük olduğundan dolayı daha çok artış olmakta ve daha çok ölüm olmaktadır." dedi.

Madde bağımlılığıyla birlikte teknoloji bağımlılığının da arttığına dikkat çeken Yıldız, "Teknoloji bağımlısı arttı. öncelikli olarak evimize televizyon girdi. Televizyonda olumlu bir taraf arıyoruz. Ancak televizyonun olmadığı dönemlerde büyüklerimizden dinlediğimiz kadarıyla elektrik olmadığı zamanlarda kuyu sohbetler olurdu. Güzel bir muhabbet olurdu. Ama maalesef şimdi o günleri geride kaldı. Televizyon bağımlılığı artınca günümüzün büyük bir bölümünü diziler seyretmeye başladı, birçok reklamlarla bizim bilinçaltımıza birçok hücumlar yapıldı. Televizyon aracılığıyla tek tip format oluşturmaya başladılar. Sonra hayatımıza internet girdi. İnternet her yerde yaygınlaştığında çocuklar evlerden çıkmamaya başladı. Sokaklarda oyun oynamayı unuttular. Cep telefonu çıkınca ona müptela olduk. özgürlüğümüz kısıtlandı. Telefondan önce daha özgürdür ama şu anda telefonların talimatları eşliğinde hareket ediyoruz. Hatta telefonun ve internetin olmadığında yaşanmaz bir hal olarak görülüyor." ifadelerini kullandı.

15 Temmuz ABD destekli darbe girişiminde yeni bir bağımlılığın çıktığını sözlerine ekleyen Yıldız, "15 Temmuz'da bir bağımlılık daha ortaya çıktı. Bu da FETö ya da haşhaşi bağımlılığıdır. Çünkü bu yapı 'gençlere ders çalıştırıyoruz' diye aldılar. Ama her nedense hep çalışan öğrencileri aldılar. Çalışkan olmayan öğrencileri pek almıyorlar. Bu yapı çocukları alarak beyinlerini tamamen temizleyip kendi düşüncelerini anlattılar. öyle ki bu zeki dediğimiz çocuklar sınavlara çalışıp kazanma kapasitesini elde etmelerine rağmen sınav sorularının cevaplarını verdiler ki kul hakkına girsinler ve suç işlesinler, bağımlı olsunlar. Nitekim 15 Temmuz'da gerçek yüzlerini daha iyi gördük. Bu yapı milletimize kurşun sıktı." şeklinde konuştu.

Daha sonra mikrofonu alan Yeşilay Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik, 5 yıldır yaptıkları çalışmaları anlatarak şöyle konuştu: "Biz gençleri her türlü koruyacağız. Gençlerimize sahip çıkacağız. Gençlerimizi kurtlara, köpeklere yem vermeyeceğiz. Şu an AMATEM 3 ay içerisinde faaliyete geçecektir. Yine bu hafta içerisinde genel merkezimizle Eyyübiye Belediyesi arasında bir protokol imzalandı. Şanlıurfa'da ekim ayında YEDAM Yeşilay Danışma Merkezi hayata geçiyor."

"Vampirler, örgütler ilerlemeye çalışıyor." diyen Çelik, "Madde uğruna insanları hiçe sayıyorlar. Halkımız 15 Temmuz'da yeni bir maddeyle tanıştı. FETö örgütü bir gecede ülkeyi ABD'ye batılı güçlere teslim etmek için bir girişimde bulundu. Biz batı bağımlısı, ABD bağımlısı, ülkeyi satan ve hizmet adı altında insanları sömüren bu insan aynı zamanda bir şizofrendir. Darbe girişimi sonrasında bana bazı sorular soruluyordu. FETö'nün de bir bağımlı olup olmadığını soruyorlardı. Bende onlara FETö'nün batı bağımlısı olduğunu söylüyordum. Zihin bozukluğu yaşayan, şizofren ve o gün birçok insanın ölümüne sebep olan biridir." şeklinde konuştu.

Gençlere sahip çıkma yönünde herkese görev düşüğünü söyleyen Çelik, ailelere çağrıda bulunarak şöyle konuştu: "Burada gençlerimize sahip çıkma yönünde hepimize görev düşüyor. Anneye, babaya, öğretmenlere ve herkese bu görev düşüyor. Ondan dolayı gençlerimizi başıboş bırakmayacağız." (Ramazan Casuk-Osman Gülebak-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler