​Moğolistan'ın Hovd şehrinde dağ sıçanı yediği belirtilen 42 yaşındaki bir adam, hıyarcıklı vebadan öldü.

Moğolistan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, adamın ölümünden önce 2 ölü dağ sıçanı satın aldığının tespit edildiğini kaydetti.

Yetkililer, hıyarcıklı vebanın yayılmasını önlemek için vatandaşları dağ sıçanı avlamamaya veya dağ sıçanı eti yememeye çağırdı.

Moğolistan'da dağ sıçanı avlamak yasadışı olmasına rağmen birçok kişi buna uymuyor.

Bu yılın başından bu yana, Asya ülkesinde 12 şüpheli hıyarcıklı veba vakası rapor edildi ve bunlardan 4'ü laboratuvar testleri ile onaylandı.

Temmuz ayı ortasında Moğolistan'ın batısındaki Gobi-Altay şehrinde 15 yaşındaki bir çocuk hıyarcıklı vebadan öldü.

Ülkenin Ulusal Zoonotik Hastalıklar Merkezi, 21 Moğol şehrinden 17'sinin şu anda hıyarcıklı veba riski altında olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre hıyarcıklı veba, sıçan gibi yabani kemirgenler üzerinde yaşayan pireler tarafından bulaşabilen ve zamanında tedavi edilmezse 24 saatten daha kısa sürede bir yetişkini öldürebilen bakteriyel bir hastalıktır. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler