Türkiye geneli yapılan "kış lastiği" özel denetiminde bin 742 araç sürücüsünün kış lastiği kullanmadığı tespit edildi.

Şehirlerarası karayollarında yolcu veya eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan 4 aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

İl sınırları içerisinde ise ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak kış lastiği uygulaması yapılıp/yapılmayacağı ile belirtilen tarih aralığındaki sürenin öncesinde ve/veya sonrasında birer ay arttırılması hususları ilgili Valiliklerce belirlenmekte.

Emniyet Genel Müdürlüğü, soğuk hava şartlarında, karlı ve buzlu yollarda güvenli bir trafik ortamının sağlanması, uygunsuz lastik kullanımından kaynaklı trafik kazalarını ve trafik kazası neticesi ölüm ve yaralanmaların en aza indirilmesi amacıyla 03-08 Aralık 2019 tarihleri arasında ülke genelinde "Kış Lastiği" kullanımına yönelik özel denetim gerçekleştirildiğini bildirdi.

Yapılan açıklamada, "Yapılan denetimlerde; 255 bin 396 araç/sürücü denetlendi, bin 742 araç sürücüsünün kış lastiği kullanmadığı tespit edildi, bin 935 araç trafikten men edildi, toplam 28 bin 63 trafik kural ihlali tespit edilerek işlem yapıldı." denildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler