Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkan Yardımcısı Habib Yıldırım, ücretli öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi yönündeki beklentilerinin devam ettiğini belirtti.

Ücretli öğretmenlerin kadroya alınması hususunda yaşanan mağduriyetlere dair açıklamalarda bulunan Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkan Yardımcısı Habib Yıldırım, ücretli öğretmenlerin mağduriyetlerinin giderilmesi yönündeki beklentilerinin devam ettiğini söyledi.

Milli Eğitim Eski Bakanı İsmet Yılmaz’ın 27.11.2017 tarihli ücretli öğretmenler ile ilgili "Devlet okullarında ek ders karşılığı çalışan ve 5 yılını doldurmuş ücretli öğretmenlerimizi KPSS puanı ve üç katı şartına bakılmaksızın mülâkata alıp bir nebze de olsa mağduriyetlerini gidereceğiz." sözünü hatırlatan Yıldırım, konunun önce torba yasada yerini aldığını, ardından 652 Sayılı KHK'nın geçici 15’inci maddesiyle 5 bin ücretli öğretmen ataması kararının 27 Mart 2018 tarihinde Meclis’te kabul edilip aynı gün Resmi Gazete'de yayımlandığını söyledi.

Süreç içerisinde başvuru şartlarının aksine hareket edilerek atamaların gerçekleştirildiğini belirten Yıldırım, mağduriyetlerin oluşturulduğunu dile getirdi.

Başvuru şartları içinde bulunan 540 (5 yıl) prim gününü tamamlamış olmak şartının prim gün sayılarının her ilde farklı hesaplanmasının yanlış uygulamalara sebebiyet verdiğini ifade eden Yıldırım, "Yine bu şartlardan ‘Kanunda 50 puan almış olma’ ibaresi geçmiş olmasına karşın yönetmelikle 60 baraj puanı getirilmiş olmasından kaynaklı olarak yaşları ve prim gün sayısı yüksek olan tecrübeli birçok öğretmenimiz tercih dışı kalmış, kanun asıl amacından uzaklaşmıştır. Bu öğretmenlerimizin birçoğu kontenjanda olmasına karşın bu madde yüzünden tercih dışı kalmıştır." ifadelerini kullandı.

"Liyakat dikkate alınmamıştır"

Atamalar sırasında liyakatin esas alınması gerektiğine ancak buna dikkat edilmediğine değinen Yıldırım, "Liyakat esaslı çıkmış olan bu kanun, tecrübe ve uzun yıllar çalışmış olma amacından saparak KPSS bazlı bir atama olmuştur. Neticede bilgileri taze olup 2-3 yıl çalışmış olanlar atanmış, 10-15 yıl çalışmış olanlar bu haktan mahrum bırakılmışlardır. Bütün şartları ziyadesiyle taşıyıp sayıları 5-6 bin civarında olan eğitimin vazgeçilmez, gönüllü, vefakâr ve emektarı bu öğretmenlerinin puan baz alınmaksızın atamalarının yapılıp haklarının iade edilmesi gerekmektedir. 900 bin taşeronu kadroya alan devletimizin, bu bir avuç emektar, mağdur öğretmenini görüp tıpkı dershane öğretmenlerinin kadroya alındığı gibi (KPSS ve baraj puanı olmadan, prim esaslı) bir yöntemle gerekeni yapacağına ve mağduriyetleri gidereceğine inanıyoruz." şeklinde konuştu.(Cemil Özdaş- İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler