Peygamber Sevdalıları Vakfı Eğitim Komisyonu Üyesi Faruk Kedboğa, Peygamber ahlakı ve adaletinin İslam’ın kutsallarına sahip çıkmayı gerektirdiğini, Kudüs’ün de İslam yurdu olup Müslümanların yolunu gözlediğini söyledi.

Peygamber Sevdalıları Vakfı Marmara Koordinatörlüğü tarafından İstanbul Yenikapı Miting Alanı’nda “Ahlak ve Adalet Rehberi Hazreti Muhammed” temasıyla düzenlenen etkinlik, yoğun bir coşku ve ilgiyle devam ediyor.

Peygamber aşığı İstanbulluların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte sahneye çıkan ses sanatçıları, seslendirdikleri ilahi, ezgi ve marşlarla katılımcıları coşturdu.

Salâvat ve tekbirlerin hiç susmadığı programda, Hazreti Peygamber Efendimizin üzerine yazılan ezgilerin seslendirilmesi sırasında duygulu anların yaşandığı görüldü. İstanbullular, sanatçıların seslendirdiği ilahi ve ezgilerin nakaratlarına hep bir ağızdan eşlik etti.

Seslendirilen ilahiler sırasında tekbirlerin getirilmesiyle programda heyecan doruğu çıktı.

Etkinlikte Peygamber Sevdalıları Vakfı Eğitim Komisyonu Üyesi Eğitimci Faruk Kedboğa, “Hazreti Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama” etkinliğinin mesajını içeren 10 maddelik bir metin okudu.

Kedboğa’nın okuduğu 10 maddelik metinde gündem ile ilgili önemli açıklamalar da yer aldı.

“Allah ve Resul’ü Müslümanların kutsallarıdır”

İşte, Peygamber ahlakı ve adaletine vurgu yapılan o metinden öne çıkan bazı önemli açıklamalar:

“Peygamber adaleti; İslam’ın yüce değerlerini korumayı gerektirir. Allah ve Resulü Müslümanların kutsallarıdır. Müslümanlar bunlar uğruna her türlü bedel ödemeyi borç bilirler. Peygamber adaleti; ilme ve âlime sahip çıkmayı gerektirir. Müslüman âlimleri sahiplenmek, İslam’ın ve Müslümanların haysiyetini korumaktır. Bu sorumluluk tüm Müslümanlara aittir.

Peygamber ahlakı; İslam’ın şiar ve sembol değerlerine sahip çıkmayı gerektirir. Mescid-i Aksa Müslümanların ilk kıblesidir, Kudüs de İslam yurdu olup Müslümanların yolunu gözlemektedir. Peygamber adaleti; İslam’ın kutsallarına sahip çıkar. Mescid-i Aksa İslam’ın bir kutsalıdır. Peygamber ahlakı; İslam kardeşliğini önceler. Bu kardeşlik, Müslüman bireyden ümmet inşa etme anlayışını esas alır. Her türlü İslam dışı anlayışlar, kavmiyetçilik ve milliyetçilik cahiliye adetlerindendir. Peygamber adaleti; ‘Her işte ve herkes için sosyal adalet’ anlayışını gerekli görür. Toplumda, elit bir zümre oluşturularak hakların gasp edilmesi kabul edilemez.”        

Konuşmanın ardından etkinlik, Mustafa Karakaş’ın Peygamberimizi konu alan şiiri okumasıyla devam etti.(Mehmet Fatih Akgül, Nizamettin Aşkın, Zeyd Varol-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler