​İstanbul'da ilk defa düzenlenen 'Batman Tanıtım Günleri’ yoğun bir katılımla devam ederken etkinlik açılışında hazır bulunan Vali Şahin, yoğun ilginin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

İstanbul'da düzenlenen 'Batman Tanıtım Günleri'ne Batman Valisi Hulusi Şahin, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Batman'ın kaymakam ve belediye başkanları, Batman'daki iş adamları ile STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Batman Valiliği tarafından İstanbul Yenikapı’da düzenlenen "1. Batman Tanıtım Günleri’nin resmi açılışı saat 15.00'da yapıldı.

Vali Şahin beraberindekilerle birlikte tanıtım günlerinin açılışını 100 metre uzunluğunda cevizli sucuğun ve 20 kilogramlı içli köftenin kesimini yaparak açtı. Açılışın ardından Vali Şahin ve beraberindekiler, yöresel ürünlerin tanıtıldığı stantları gezdi.

Batman Valiliği, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları, İstanbul Yenikapı’da kurdukları stantlarla Batman'ın tarihi özellikleri ile kültürünü sergileyip tanıtırken, Batman'daki işletmeler ve esnaf da yöresel gıdalar ve tarım ürünlerini halkın beğenisine sunuyor.

8 Aralık'a kadar açık olacak tanıtım günlerinin açılışına katılan Vali Şahin burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Batman için bir ilk olma özelliği taşıyan bu etkinliğin kendi valilik dönemine denk gelmesinden mutluluk duyduğunu belirtti. Vali Şahin, ilgi ve katılımdan da memnun olduğunu vurguladı.

Batman’ın bu alanda atak yapmasına ihtiyaç olduğunu belirten Vali Şahin, "Bu bize nasip oldu. Batman bu hususta birçok ilden daha önde. Bugüne kadar bu yapılmamıştı. Bize nasip oldu. İyi hazırlandık. Başta İstanbullulara ve İstanbul’daki gurbetçi kardeşlerimize, sadece Batman kökenlilere değil, civar İllerden İstanbul’a gelmiş kardeşlerimize de ki biz onlarla da hemşeriyiz, bir sıla-i rahim duygusu yaşatmak istedik." dedi.

"Yeni yatırım imkânları da araştırılacak"

Amaçlarının sadece bir tanıtım günü olmadığını söyleyen Şahin, "Bu sayede dostluklar da pekişiyor. Biliyorsunuz organize sanayimiz var. Bu etkinlik esnasında belki yeni yatırım imkânları da araştırılacak. Ayrıca kültürel, turistlik değerlerimizi tanıtıyoruz. Belediyelerimiz, kaymakamlıklarımız, kurum ve kuruluşlarımız, hepsi burada. STK’larımız burada kendi çalışmalarını yapıyorlar. Çok önemli iş adamlarımız da geldiler. Biliyorsunuz Batman bir üretim şehri. Batman bir tarım şehri. Hızla bir turizm şehri olmaya doğru da gidiyor. Bu tanıtım günlerinin söylediğim her sektöre de katkısı olacaktır. El birliğiyle Batman’ı yarınlara hazırlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Etkinliğe ilginin son derece yüksek olduğunu vurgulayan Şahin, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Batmanlılar, hem Batman’daki hem de İstanbul’daki Batmanlılar yoğun bir şekilde katılım gösteriyorlar. Ben daha önce İstanbul’da görev yaptığım için burada dostluklarımız var.  Onlar da buraya geliyorlar. Bizi yalnız bırakmıyorlar. Her şey çok güzel gidiyor."

"Katılım memnuniyet verici"

Etkinliğe katılan Milletvekili Ziver Özdemir de katılımdan memnun olduğunu belirterek, "Batman olarak ilk defa böyle bir etkinliğe katıldık. Tüm kurum ve kuruluşlarımızla hazır bulunuyoruz. Ürünlerimizi, zenginliklerimizi İstanbul’da tanıtıyoruz. Hepimiz buradayız. Görüyoruz. Katılım gerçekten memnuniyet verici. Çevre illerden de yoğun ilgi var. İstanbul’da yaşayan Siirtliler, Mardinliler ve diğerleri." dedi.

Etkinlikte Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da birer konuşma yaptılar. (Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler