Fransa'da, Kur'an-ı Kerim’den bazı ayetlerin çıkarılmasına yönelik yayımlanan küstah bildiriye sert tepki gösteren Gaziantepliler, bunun, kimsenin haddine olmadığını söylediler.

Fransa'da aralarında eski Cumhurbaşkanı Sarkozy ile eski Başbakan Valls'ın da yer aldığı 300 Fransız'ın Kur'an-ı Kerim’deki bazı ayetlerin çıkarılması yönündeki skandal bildirisine tepkiler büyüyerek devam ediyor.

Söz konusu küstah bildiriye tepki gösteren Gaziantepliler, Kur'an-ı Kerim'in Allah tarafından kıyamete kadar muhafaza edileceğini ve Müslümanların da Kur’an-ı Kerim’i okuyarak, yaşayarak sahip çıkması gerektiğini söylediler.

Müslümanlar arasında birlik ve beraberlik olmadığı için İslam düşmanlarının bu skandal bildiriye imza attığını belirten Halit Şahan, Kur’an-ı Kerim’in ayetlerini değiştirmenin ya da Kur’an’dan ayet çıkarmanın hiç kimsenin haddi olmadığını söyledi.

Şahan, “Kur’an-ı Kerim inmeden öncede bütün kitapları değiştirdiler. Yahudiler Tevrat’ı, Hıristiyanlar ise kendi kitapları olan İncil’i değiştirdiler. Ama Kur’an-ı Kerim hiçbir zaman değiştirilemez. Allah bunun üzerine de ayet indirmiştir. İslam dinini terörle bağdaştırmak istiyorlar. İslam ile terörün hiçbir alakası yoktur. İnsanlar, bir şeriat üzerine geldi, belki şeriat üzerine yönetilmiyoruz ama kimse bunu değiştiremez.” dedi.

“İki cihan bir araya gelse Kur’an-ı Kerim’i değiştiremezler”

Skandal bildiriye tepki gösteren vatandaşlardan Veysel Kılınç, İslam ülkelerinin bir olması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Fransa’nın yaptığı barbarlıktır, adiliktir, alçaklıktır. Kur’an-ı Kerim’e ve Müslümanlara dil uzatan çok alçak, kendini ve haddini bilmez insanlardırlar bunlar. Bizler, Müslümanlar olarak birlik ve beraberlik içersinde olmalıyız. Birlik ve beraberliğimizi sağlamalıyız. Müslümanlar olarak birbirimizle dayanışma içerisinde ve destek olmalıyız. Birlik ve beraberliğimizi bozmamamız, daha güçlü ve kuvvetli olmamız için gereklidir. İki cihan bir araya gelse Kur’an-ı Kerim’i değiştiremezler. Onlar bu şekilde İslam ülkeleri ve Müslümanları aşağılamak istiyorlar.”

“Allah’ın izniyle Kur’an-ı Kerim’i koruyacağız ve bunlara fırsat vermeyeceğiz”

Söz konusu bildiriyi büyük bir skandal olarak niteleyen Hüseyin Cemal Kıyak da “Böyle bir şey asla ve asla olamaz. Olması da imkansızdır. Kur’an-ı Kerim değişmez. Onlar, ‘İncil ve Tevrat’ı değiştirdiysek Kur’an-ı Kerim’i de değiştirebilir, istediğimizi içinden çıkarabilir’ zannı içindeler. Kur’an-ı Kerim hiçbir zaman değişmemiştir ve kıyamete kadar da değişmeyecektir. Müslümanlar Kur’an-ı Kerim’e sahip çıktıktan sonra hiçbir zaman Kur’an-ı Kerim değişmez. Bizler bunları hiç hesaba almamalıyız. Çünkü kendileri söyleyip, kendileri dinliyorlar, boş konuşuyorlar. Cenab-ı Allah nasıl Kur’an-ı Kerim’i indirmişse, bizler de Müslümanlar olarak kıyamete kadar Allah’ın izniyle Kur’an-ı Kerim’i koruyacağız ve bunlara fırsat vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Allah’ın gazabı ve laneti üzerlerine olsun”

Hiç kimsenin Kur’an-ı Kerim’in bir harfini bile değiştirmeyeceğini belirten Muhammed Piroğlu ise, “Bu kararı ben çok yanlış buluyorum. Bunlar hadsizler ve ne yaptıklarını bilmiyorlar. Uğraşacak bir şeyleri olmadığı için kutsal kitabımıza dil uzatıyorlar. Allah’ın gazabı ve laneti üzerlerine olsun. Biz Müslümanlar olarak bir olduktan sonra Allah’ın izniyle kimse Kur’an-ı Kerim’i değiştiremez. Sadece Türkiye değil, bütün Müslüman ülkelerin de bir olması lazım.” şeklinde konuştu.

“Müslümanlar olarak bundan çok rahatsız olduk”

Müslümanların Kur’an-ı Kerim’i okuyarak, yaşayarak sahip çıkması gerektiğini belirten Hatice Öztürk de, şöyle konuştu:

“Kur’an-ı Kerim bizim kitabımızdır. Kur’an-ı Kerim’in ayetlerini değiştirmek kimsenin de haddi değildir. Bunun dile getirilmesi bile doğru değildir. Bence fazlasıyla da hadlerini aştılar. Müslümanlar olarak bundan çok rahatsız olduk. Zaten Kur’an-ı Kerim’i değiştirmeye güçleri yetmez ve bunu söylemeleri bile hadsizliktir. Onun için biz Müslümanlar Kur’an-ı Kerim’e daha çok bağlı olarak yaşamalıyız. Kur’an-ı Kerim’e sahip çıkmalıyız ki bu durumlar yaşanmasın. Buna teşebbüs bile etmesinler. Kur’an-ı Kerim’i daha çok okumalı, gerektiği değeri vermeliyiz.”

“Kur’an-ı Kerim’e sahip çıkmamız lazım”

İslam ülkelerinin ve halkı Müslüman olan ülkelerin liderlerine çağrıda bulunan Halil Özdemir de “Böyle bir şey imkânsız ve asla olamaz. Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim’i kimse değiştiremez. Müslümanlar bir araya gelip hep birlikte buna karşı çıkmamız lazım. Bununla birlikte bizim de Kur’an-ı Kerim’e sahip çıkmamız lazım. Kur’an-ı Kerim’i korumamız lazım.” diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler