Adıyaman Üniversitesi, TUBİTAK ve VETAL ilaç firması iş birliğinde Covid-19'la yürütülen mücadele kapsamında "Covidsera" adı verilen atlardan elde edilen antiserum üretiminde büyük aşama kaydedildi.

Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki Covid-19'lu hastalardan alınan numuneler ile gerçekleştirilen çalışma, VETAL BSL-3 laboratuvarında yürütülüyor. 

Hastalardan alınan virüsler önce laboratuvar ortamında inaktive ediliyor, daha sonra çiftlikteki çalışma grubunda hastalıksız atlara enjekte ediliyor. Bu atlardan alınan plazmadan da antikor elde ediliyor. 

ADYÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Turgut, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu çalışmaya 1 Nisan'da başladık. Şu anda çalışmamızın sonuna yaklaştık. TUBİTAK'a önce bir proje verdik. Bu çalışmamız aşı çalışmasına benzer bir çalışma ancak bizim çalışmamızın aşı çalışmalarından farkı beşeri antiserum olmasıdır. Şu anda hayvanlarda test aşamasına geldik. TUBİTAK ve Sağlık Bakanlığı ile sürekli iletişim halindeyiz. Elimizde yaklaşık 7 bin hastaya yetecek kadar antiserum toplanmış durumda. Ancak testlerin tamamı bitmedi." diye konuştu.

Antikor elde edilen atların Arap ve İngiliz ırkı atlar olduğunu belirten Turgut, "Bu çalışma için tıpkı yılan ve akrep serumlarının üretim yöntemlerine benzer bir şekilde biz de virüsü kullanarak antiviral bir serum üretebilir miyiz? diye yola çıktık. Çalışmada inaktive ettiğimiz virüsün atlara enjeksiyonundan yaklaşık 6 hafta sonra antikorlar elde edilmeye başlandı. Çalışmadaki atlarımız İngiliz ve Arap ırkıdır. Ayrıca bu atlar herhangi bir hastalığı olmayan atlardır." ifadelerini kullandı.

 "Serumları hasta olan insanlara kullanabileceğiz"

Çalışma bittiğinde elde edilen serumun Covid-19 hastası insanlara kullanabileceklerini belirten Turgut, "Yakın zamanda ABD'de bir çalışma başlatıldığı görülmüştür. Çalışmamızı dünya standartlarına uygun yürütüyoruz. Bütün testler bittiğinde ve onay verildiğinde biz bu serumları hasta olan insanlara kullanabileceğiz. Özellikle yoğun bakımdaki kişilere kullanabileceğiz. Dozlamaları da yaptık. Beşeri antiseruma isim de bulduk. 'Covidsera' adını verdik ve ürünün isim patentini de aldık." şeklinde konuştu.  (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler