Gaziantep’te lokantaların hijyen ve görünümde standarda geçmesi için sayılı günlerin kaldığını belirten Gaziantep Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar Tatlıcılar ve Baklavacılar Odası Başkanı, standart uygulaması ile vatandaşların artık daha hijyenik lokantalarda yemek yiyebileceğini söyledi.

Gastronomi kenti unvanının Gaziantep'e verilmesinin önemli olduğunu ve bu anlamda oda olarak kendilerinin de bazı çalışmalar yaptığını belirten Gaziantep Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar Tatlıcılar ve Baklavacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, şu anda küçüklü büyüklü tüm lokantalar için özel kıyafet ve ayakkabılar diktirdiklerini belirtti.

Standart uygulaması ile vatandaşların artık dahi hijyenik lokantalarda yemek yiyebileceğini belirten Bayrakçı, Mayıs ayı itibari ile gastronomi kenti için start verileceğini söyleyerek, lokantalarda büyük değişimlerin yaşanacağını söyledi.

Gastronomi kenti Gaziantep'te lokantaların iğneden ipliğe, tüm görünümü ve hijyen kuralı ile standarda bağlanması için sayılı günler kaldığını söyleyen Bayrakçı, "Gastronomi kenti olarak UNESCO'nun standartları için büyük bir çalışma başlattık. Bu kapsamda Gaziantep'teki küçükten büyüğe, markalıdan markasıza tüm lokantalar belirli bir standart içinde çalışacak." dedi.

Bayrakçı, "Gastronomi kenti olmamızla birlikte inşallah esnafımızın işlerinin çok daha iyi olacağını düşünüyoruz. Bu standartlar içerisinde lokantaların iç deklarasyondan, giyilen kıyafet, bone, eldiven, lavabo ve tuvalet temizliğine kadar kurallar yer alıyor. Aşçıların giyeceği kıyafet ve ayakkabıya kadar oluşturulacak standartlar belirlendi. Saç modellerine kadar tek tip standart olacak."ifadelerini kullandı.

Gastronomi kentine yakışır bir görünüm kazanacağız

Avrupa Birliği Bakanlığı'ndan henüz bir net bilgi gelmemekle birlikte mayıs ayı sonuna kadar tek tip hijyen ve kıyafet standardına geçileceğini kaydeden Bayrakçı "Bakanlıktan standart için bir haber geldiği günün ertesi günü biz lokantacılar olarak harekete geçeceğiz. Tahminimce mayıs ayı sonuna kadar bakanlıktan haber gelecek ve gastronomi kentine yakışır bir görünüm kazanacağız. İstenilen standartların belgelerini de Avrupa Birliği Bakanlığı'ndan yazılı olarak istedik. Yazının gelmesi durumunda uygulamayı başlatacağız."bilgisini verdi.

Kıyafet ve hijyen standartlarını biran önce getireceğiz

Hijyen ve görünüm açısından standardı yakalarken Gaziantep'in yöresel kıyafetleri için de çalışmalar yaptıklarını belirten Bayrakçı, "Hijyen ve görünüm açısından zarafeti yakalarken yöresel kültürümüzü de resmedecek kıyafetler ve dekorasyonlar için çalışmamız var. Avrupa standartlarını yakalamak için detaylı bir çalışma yapılıyor. Gastronomi kenti olarak yapılacak olan işin tekrar dönüşü olmayacaktır. Gastronomi için şehir dışından turistler gelmeye başladı bile. Kıyafet ve hijyen standartlarını biran önce getireceğiz." diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler