MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "31 Mart seçimlerinin kazananı Türkiye'dir. Türkiye üzerinde karanlık hesapları olan mihraklar kaybetmiştir." dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, basın mensuplarının karşısına geçti ve açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin tarihi bir süreçten geçtiğini belirten Bahçeli, iç ve dış mihrakların her türlü tuzak ve tezgahına rağmen demokratik seviyesinin yükseldiğini tekraren gösterdiğini söyledi.

Seçime katılımın yüksek çıkmasının milletin gelecek haklarına güçlü bir şekilde sahip çıktığını gösterdiğinin bir işareti olduğunu söyleyen Bahçeli, "Milli irade hamdolsun tecelli etmiş, hükmünü vermiştir. Vatandaşlarımız hür iradeleriyle oylarını kullanmıştır. Bilhassa ifade etmek isterim ki, sandıktan çıkan sonuçlara saygı ve riayetimiz bir gerçektir. Demokrasiye bağlılığımız, milletimizin  tercihine hürmetimiz açıktır. Türkiye nasıl bir demokratik olgunluğa sahip olduğunu bir kez daha ispat etmiştir." dedi.

31 Mart seçimlerinde milletin istikbal, istiklal özlemi mührünü vurduğunu söyleyen Bahçeli, "Kirli cephe, yerli ve yabancı işbirlikçiler sonuç almaya çalıştıysa da başarısızlığa mahkum edilmiştir. 31 Mart seçimleri zilleti reddetmiştir. Cumhur İttifakı'nın beka çağrısı aziz milletimiz tarafından doğudan batıya, kuzeyden güneye tasdik edilmiştir. Türk milleti engin sağduyusunu göstermiştir. Cumhur İttifakı hedeflerine çok şükür ulaşmıştır. Karşılaştığımız tablo ümit ve heyecan vericidir. 31 Mart seçimlerinin kazananı Türk Milleti ve Türkiye'dir. Türkiye üzerinde karanlık hesapları olan mihraklar kaybetmiştir. Ekonomik tetikçiler, döviz çeteleri, terör örgütleri milletimizin iradesi karşısında hak ettikleri almıştır." diye konuştu.

Bahçeli, "Bekamızı hafife alanlar yanıldıkları gibi yanlışa düştüklerini anlamak zorunda kalacaklardır. Seçim geride kalmıştır. Türkiye umutlarını tazelemiştir. Ülke ve millet olarak dikkatle önümüze bakmak, gelişen uluslararası gelişmelerine titizlikle odaklanmak durumundadır. Siyaset kurumu ve siyasi aktörler açısından sağduyunun, ortak aklın milli birliği güçlendirecek siyasi üslubun öne çıkması başlıca gündem olmalıdır. Cumhuriyetin 100. yıldönümüne müreffeh, muasır ve güçlenmiş bir ülke olarak girmek milli bir hedeftir. 2023'ün lider ülke Türkiye'sinin inşa ve ihyasında herkese düşen ertelenemez ve mühim düzeyde sorumluluklar bulunmaktadır. Aziz milletimiz bekası üzerinde ne kadar hassas olduğunu göstermiştir. Yeni Hükümet sistemine müzahir yerel yönetimlerin tezahürü ise büyük bir kazanımdır. Merkezi yönetimle yerel yönetimler arasında herhangi bir çelişme ve çatışma yeşermeyecek olması ülkemizin ufkunu aydınlatmıştır." ifadelerini kullandı.

CHP'nin ittifak ortaklarından seçilen belediye başkanlarının yeni sistemin doğasına uygun çalışmalarını temenni ettiğini belirten Bahçeli, "Küresel ve bölgesel sorunların çok ciddi boyutlara tırmandığı zaman diliminde birlik ve kardeşlik hukukunun kökleşmesi ülkemizin geleceğine muhteşem bir birliktelik olacaktır. Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimleri de 2023 yılının Haziran ayında yapılacaktır. Ülke gündeminde seçim konusu tamamen kalkmıştır. İstikrar temellenmiş, Türkiye'nin önü açılmıştır. Parti olarak milletimizin verdiği mesajları enine boyuna analiz edip yorumlayacağımız aşikardır. Türk milleti kriz siyasetine, kaos diline müsaade etmemiştir. 31 Mart seçimlerine katılan her siyasi parti kendi payına düşen hisseyi alacaktır. Cumhur İttifakı ve partimizin muhterem adaylarına oy veren aziz vatandaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. İstismar ve yalanlara sırt dönen Kürt kökenli kardeşlerimize onurlu duruşlarından ötürü teşekkür ediyorum. Gece gündüz çalışan sayın Cumhurbaşkanımıza, AK Parti'ye gönül vermiş kardeşlerime teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Mansur Yavaş'ın Ankara'da kazandığına dair bir soru üzerine Bahçeli, şunları söyledi: "Televizyon rakamları onu gösteriyor, takip ediyoruz. HDP'nin aday çıkartmadığı illerde CHP ve İYİ Parti'nin seçim sonuçlarını birlikte değerlendirerek zafere ulaştıklarını ilan etmiştir. O olayları yakinen takip ediyoruz. İleride neler olabileceğini hep beraber göreceğiz. Bu seçim sonuçlarını 2014 yılıyla karşılaştırdığınızda önemli bir bereketimiz olduğunu ifade etmek isterim. Şimdi herkes kazandığını söylemektir. Herkesin kazandığını söylemesi Türkiye için bir kazançtır. Demek ki siyaseten mağlup olan yok bu ülkede." (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler