​MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıkladığı 100 maddelik yeni anayasa önerisine göre, ''değiştirilemez maddeler" aynen korundu.

Bahçeli, MHP Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında 100 maddelik yeni anayasa önerileri hakkında konuştu.

Anayasanın, değişmez metinler olmadığını belirten Bahçeli, "Anayasanın milli hedefleri barındırması yegane önceliktir. Toplum sözleşmesinin hazırlanmasına güçlü vurgu yapıyorsak önce uzlaşma erdemine bağlanmamız gerekecektir." dedi.

Bahçeli, "Herkes ittifak halinde yeni anayasadan bahsetmektedir. Konuşmak, görüşmek için müsait bir zemin vardır. Sıkılı yumruklarla anayasa yapmak mümkün değildir. Artık uzlaşmak, yeni anayasa hazırlamak milli vecibedir. Bu tarihi göreve MHP ön şartsız hazırdır." ifadelerini kullandı.

Parti olarak anayasa metin çalışmalarını bitirdiklerini söyleyen Bahçeli, 100 maddelik anayasa önerilerinin hazırlık aşamasının da tamamlandığını kaydetti.

Bahçeli, "Partiler nasıl bir anayasa istediklerini açıklamalı. Anayasa çalışmamızı önce Cumhurbaşkanımıza sonra da diğer partilere sunacağız." diye ekledi.

Bahçeli, "Temel hak ve hürriyetler güncellenmiştir. Anayasa önerimiz 4 kısım, 100 maddeden oluşmaktadır. Anayasanın değiştirilemez maddeleri aynen korunmuştur. Devletin genel esasları, ilk 5 maddede düzenlenen şekli ve nitelikleri aynen korunarak 1. maddede ele alınmış, maddenin son fıkrasında 'bu madde değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez' denilmiştir." diye konuştu.

Önerilerinde TBMM Başkanına siyasi krizlerin çözümünde arabuluculuk yetkisinin yüklendiğini belirten Bahçeli, Hükümet programının Meclis'e sunulması, kararname ve kanunların yetki alanlarının çatışmayacak şekilde belirlenmesinde yer aldığını söyledi.

Bahçeli, "Dokunulmazlık ve düşme sebeplerine dair belirsizlikler giderilmiştir. Üniter devlet ilkesine yer verilerek idari yapılanmada il esası korunmuştur. Atatürk Kültür Dil ve Tarih varlığını sürdürdü. Yürütme organı başkan ve idare şeklinde iki başlık altında düzenlenmiş, başkan ile birlikte iki başkan yardımcısının seçilmesi öngörülmüş, başkanlık kabinesi anayasal statüye dahil edilmiştir. Diyanet bakanlığı olarak yapılanmış, Merkez Bankası anayasal kuruluş haline getirilmiştir." ifadelerine yer verdi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler