Batman'ın Gercüş ilçesinde asırlardır süren Şeyh Bubê Hazretlerini anma etkinlikleri kapmasında türbesi ziyaret edilerek kurbanlar kesildi.

Batman’ın Gercüş (Gercews) ilçesine bağlı Boğazköy’de (Bagasê) 800 yıl önce vefat ettiği düşünülen ve burada metfun bulunan Seyyid Şeyh Bubê (Hazreti Bub) anma etkinliklerine bu yılda çok sayıda kişi katıldı.

Pandemi nedeniyle yoğun katılımın olmadığı ziyarette, birçok hayvan kesilerek misafirlere ikram edildi. Vatandaşların yanı sıra etkinliğe; HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, Gercüş İlçe Başkanı Mehmet Sait Başaran, Gercüş İlçe Müftü Vekili İbrahim Durul da katıldı.  

Her yıl ekim ayının ikinci haftasında yapılan türbe ziyaretine gelenler için, sabah ilk olarak adak edilen birçok hayvan kesilip pişirildi, hazırlanan yemekler ikram edildi. Etkinlikte, Kur'an-ı Kerim ve Kürtçe mevlit okundu.

Batman’da Şeyh Bubê Hazretlerini anma etkinliği düzenlendi

Etkinlikte bir konuşma yapan Gercüş İlçe Müftü Vekili İbrahim Durul, "Bugün biz bir evladı Resul olan bir büyüğümüzün ziyaretine geldik. Rabbim cümlemizi ve cümle geçmişimizi Peygamber Efendimizin şefaatine nail eylesin. Allah Resulünü sevmek ve onun soyundan gelenlerle beraber olmanın yolu şudur. Peygamber Efendimizin yap dediğini yapmak, yapma dediğinden kaçınmaktır. Hazreti Peygamberin namaza kalkması için kızı Hazreti Fatıma’yı dürterek uyandırmış, ‘Ya Fatıma! Kalk namaz kıl. Sakın babanın Peygamber olmasına güvenme. Hakkı hak bilmezsen, helal ve harama uymasan baban Muhammed bile olsa seni kurtaramaz’ diye, başta Fatıma annemiz olmak üzere tüm ümmeti uyarıyor.” dedi.

Batman’da Şeyh Bubê Hazretlerini anma etkinliği düzenlendi

Daha sonra etkinlik yapılan dua ve yemek ikramının ardından son buldu.

Beraberindeki heyetle Şeyh Bubê kabrini ziyaret eden HÜDA PAR Batman İl Başkanı Davut Şahin, yapılan ziyaret ve etkinlikle ilgili açıklamalarda bulundu.

Şahin, “Burada metfun bulunan şahsın Peygamber Efendimizin torunlarından Şeyh Bubê olduğu asırlardan beri bilinmektedir. Kuşaktan kuşağa geçen bu rivayet günümüze ulaşmıştır. Köy ve yöre halkı her yıl ekim ayının ikinci haftası köy halkı tarafından bu Allah dostu, velisi ve Salih kişiyi anma ve anlama etkinlikleri düzenlenmektedir. Buraya gelip kurbanlarını kesiyorlar. Yemek hazırlayıp, köylülere ve misafirlere ikram ediyorlar. Sonrasında kabrin başına gelip dua, Kur’an okunup salâvatlar getiriliyor. Elhamdülillah halkımız Müslüman bir halktır. Değerlerine bağlıdır. Bu zatın Efendimizin torunu kabul edilmesi nedeniyle her yıl bu şekilde etkinlik düzenleniyor ve çok güzel bir etkinlik.” dedi.

Batman’da Şeyh Bubê Hazretlerini anma etkinliği düzenlendi

Davut Şahin

“Ziyaret alanında yol ve altyapı gibi düzenlemelere ihtiyaç var”

Ziyaret alanında bazı çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Şahin yetkililere çağrıda bulundu.

Şahin, “Başta altyapı çalışmaları olmak üzere ziyaretçilerin daha rahat bir ortamda ziyaretlerini gerçekleştirmesinin sağlanması lazım. Maalesef bölgemiz bu konuda birçok hizmetten mahrum kalmıştır. Köy şartlarını görüyoruz. Buraya bu kadar insan toplanıyorsa elbette ki buradaki sahanın ona göre düzenlenmesi lazım. Bu eksikliklerin giderilmesi için İlçe Kaymakamlığının harekete geçmesi gerekir.” diye konuştu.

Batman’da Şeyh Bubê Hazretlerini anma etkinliği düzenlendi

Zeki Aslan

“Bugün vesilesiyle dostlar, akrabalar ve arkadaşlar bir araya geliyor”

Köy sakinlerinden olup Batman’dan ziyaret için geldiğini belirten Zeki Aslan, “Ben Boğazköylüyüm. Batman merkezde kalıyorum. Bugün köyümüzün ziyaret günüdür. Köyün kuruluşundan beri bu yaklaşık bin yıl kadar var. Her sene ekim ayının ikinci haftası perşembe günleri ziyaret edilir. Yıllardan beri çevre köylerden, ilçelerden yılın bugününde ziyarete gelirler. Burada dostlar bir araya gelirler. Bu yoğun kalabalık ziyaretgâhın anlam ve önemini ortaya koyuyor. Buraya gelen ziyaretçiler kurban keserler ve duadan sonra ikram edilir.” ifadelerini kullandı.

Batman’da Şeyh Bubê Hazretlerini anma etkinliği düzenlendi

Seyyid İsmail Güler

Köy sakinlerinden Seyyid İsmail Güler, “Asıl adı Seyyid Muhammed Ebül Kasım olan Şeyh Bubê Hazretleri Becirman’daki Seyyid Bilal’in amcasının oğludur. Dedelerimiz Becirman’dan buraya gelmişlerdir. Buradan ailemiz yaşamını sürdürmüştür. Burada 366 kişi şehid olmuştur. Rabbim bizleri onların hayır ve bereketinden mahrum etmesin.” dedi.

Batman’da Şeyh Bubê Hazretlerini anma etkinliği düzenlendi

Ziyarete gelen Mehmet Sıddık Çakar ise şunları söyledi: “Doğma büyüme buralıyız. Bugün ziyaret günümüzdür. Keramet sahibi bir şahsiyettir Şeyh Bubê. Bubê ailesi muhafazakâr bir ailedir. Bizim için çok değerlidirler. Rabbim bizleri bu şahsiyetlerin bereketinden mahrum etmesin.”(İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler