Mardin’in Midyat ilçesi Söğütlü Fatih ortaokulunda oluşturulan bilim sınıfında görev yapan öğretmenler hedeflerinin bilim üreten ve icat yapan bir nesil yetiştirmek olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlığı bünyesindeki Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) kapsamında, Yunus Emre Enstitü tarafından Mardin'in Midyat ilçesindeki Söğütlü Fatih Ortaokulunda, STEM ve robotik kodlama çalışmalarının yapıldığı bilim sınıfı oluşturuldu.

Enstitünün Türkiye’deki ilk bilim sınıfı özelliği taşıyan bilim sınıfının eğitim ve kodlama çalışmalarını Fen Bilimleri Öğretmeni Yusuf Kaplan ile Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni Mehmet Ali Bozkurt rehberliğinde öğrencilerle birlikte yapıyorlar.

Bilim sınıfı ve yapılan çalışmalar ile ilgili İLKHA muhabirine konuşan öğretmenler bilim sınıfı sayesinde öğrencilere çalışma alanı oluşturduklarını hedeflerinin ülkenin geleceğini inşa edecek bilim üreten ve icat yapan bir nesil yetiştirmek olduğunu ifade ederken, öğrenciler ise bilim sınıfının kendilerine çok büyük bir katkısının olacağını dile getirdiler.

 

"Robotik kodlama, Kızılötesi ışık ve sensör teknolojilerinin günlük yaşamda kullanılması sağlanacak"

Robotik kodlamanın kullanılabilecek alanlar hakkında konuşan Söğütlü Ortaokulu Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni Mehmet Ali Bozkurt ise, "Sizlere bilim sınıfımızdaki materyallerden M-Blok yani kodlama ile ilgili olan kısımdan bahsetmek istiyorum. Şu an elimde bulunan bir M-Blok robotumuz. Bu robotumuzda iki sensör ve yukarıda kodlama yapmamıza yardımcı olan bir entegremiz mevcut. Bu robotların içerisinde M-Blok kodlama sistemi mevcut. Öğrencilerimiz kodları yazarak günümüzde var olan bazı sorun ve problemlerin çözümlerini araştırıp çözüm bulmaya çalışacaklar. Robotumuzun ön kısmında bir tane ultrasonik mesafe sensörü var. Alt kısmında ise kızılötesi ışık sensorumuz var. Bu sensörleri kullanarak öğrencilerimiz önündeki bir engeli görüp çarpmamak için farklı yöne hamle yapmak isteyen bir araç tasarlayabiliyorlar. Ya da M-Bolk robotumuzun alt kısmındaki kızılötesi ışık sensörlerinin şiddetini kullanarak aracın ya da robotun istenilen yol ve güzergâh üzerinde hareket etmesini sağlayıp yoldan çıkmasını önleyebilirler."

"M-Blok robotik kodlama sistemi trafikte kaza riskini ortadan kaldıracak"

Öğrencilerin bu materyalleri geliştirmesi ve bu alanlarda katkı sunmasını arzuladıklarını belirten Bozkurt , "Bugün günümüzde var olan araçlarda hız problemi ve kazaların azaltılmasında kullanılan yöntemlerinden M-Bloktaki bu yöntemi kullanabiliriz. En basitinden, dalgın bir anımızda süratliyken karşımıza çıkabilecek bir engel nedeniyle ani bir şekilde durmamızı sağlar. İnsan refleks olarak belki geç kalabilir ya da uyku halinde olabilir. Ama bu sensör sayesinde trafik kazasını önlemek için otomatik olarak fren yaparak araç kendiliğinden durabilecek. Ya da biz aracımızı kullanırken dikkatsizlik ya da o anki bir dalgınlık nedeniyle yoldan çıkabilme ihtimalinin önüne geçebilmek için kızılötesi ışığı sensörlerini kullanabiliriz. Bunu daha da fazla geliştirip günlük yaşamda evde, dışarıda eğitimde ve öğrenmeyi artıracak alanlarda kullanma ihtimalimiz var. Ancak bunları öğrencilerimizin geliştirmesi ve bu alanlarda katkı sunması bizim en büyük arzumuz."diye ifade etti.  

Öğrencilerin eğitimlerine katkı sağlaması için bilgisayar laboratuvarı kurduklarını söyleyen Bozkurt son olarak , "Ayrıca sınıfımızda öğrencilerimizin kullanabilmesi için bir bilgisayar laboratuvarı kurduk. Bu bilgisayarlarımızda öğrencilerimiz az önce bahsettiğimiz M-Blok robotlarımızın içeriğini geliştirmek için kodlamalar yapacaklar. Ayrıca Ardinyo (Arduino) da kendi elektronik devrelerini hazırlayacaklar. 3 boyutlu tasarım yapabilecekler. Ve bilgisayar üzerinde eğitimlerini artıracak görsel, işitsel yani beş duyu organına hizmet verebilecek döküman ve argümanlara ulaşabilecekler."şeklinde konuştu.

Bilim Sınıfı bize çok katkı sağlayacak

Heyecanlı oldukları görülen Ortaokul öğrencileri ise bilim sınıfının kendilerine çok büyük bir katkısının olacağını dile getirdiler.

Öğrencilerden Enes Batur, "Burada bilim fuarı ile ilgili projeler yapılabilir. Kodlama yapabiliriz.  Burada daha kolay oluyor bilim fuarına hazırlık yapmak. Kişisel olarak proje yapabileceğimiz materyaller var. Kodlama araçlarını kullanmayı öğreniyoruz. Bilgisayarlarda proje hazırlayabileceğiz. Bu sınıf mühendislik ile ilgili çalışmalar yapabileceğiz. Mesleklere olan ilgimizi artıracak."diye konuştu.

Bir diğer öğrenci Yasin Argan ise ,"Bilim sınıfı için bu okul olarak gurur duyuyoruz. Bu sınıfın bize çok büyük katkısı olacak. Bu sınıfta robotik kodlama ve bilim fuarı için birden fazla deneyler yapabiliriz. Bilim ile ilgili çok şey öğreneceğiz."dedi. (Süleyman Tunç-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler