Siyonist işgal rejimi sözde Başbakanı Ariel Şaron’un 1000 işgal askeriyle Mescid-i Aksa’yı basması üzerine 28 Eylül 2000 tarihinde İkinci İntifada Kudüs’te başlamıştı.

Filistin’in resmi rakamlarına göre, 2. İntifada’da 4 bin 412 Filistinli şehit oldu, 48 binden fazla kişi de yaralandı. İşgalcilerin kaybı ise bin 69 ölü, 4 bin 500 de yaralıydı. Bunlar arasından Yahudi yerleşimciler de bulunuyordu.

İkinci İntifada sırasında işgal rejimi ordusu, Batı Şeria ve Gazze’de çok sayıda baskın düzenledi. Özellikle de Koruyucu Duvar Operasyonu ile siyonist işgal rejimi, Filistin topraklarını uzun süre sıkı bir kuşatma altına aldı.

Diğer yandan, işgalcilerin 1948’deki saldırıları sonucu evsiz kalan Filistinliler için Filistin’in Batı Şeria bölgesindeki Cenin’de kurulan Cenin mülteci kampı, 3 Nisan 2002 gecesi işgal ordusunun havadan ve karadan saldırılarına maruz kaldı.

Saldırılar sonucu yerle bir olan kampta binlerce insan evsiz kalırken bin 300 masum sivil katledildi. Ve bu olay, İkinci İntifada'nın en büyük olaylarından biri olarak kayda geçti.

Ayrıca 2002 yılında işgal rejimi, Batı Şeria içinde aldatıcı şekilde bir güvenlik çiti olarak adlandırdığı bir duvar inşa etmeye başladı. Bu Filistinlilerin şehirlerin ve köylerini birbirinden ayıran ırkçı ayrım duvarıydı.

İntifada'nın patlak vermesiyle birlikte Filistinliler ile işgal rejimi arasındaki siyasi ilişkiler, Camp David Zirvesinin de başarısız olmasıyla durma noktasına geldi.

İntifada’nın başlamasından yaklaşık bir yıl sonra, 26 Ekim 2001’de işgalcilerin Sderot yerleşim merkezi, Gazze’deki direnişçiler tarafından ilk yerli füzeyle vuruldu. Filistin direnişi o tarihten sonra füze kapasitesini artırdı. İşgalcilerin en büyük kentleri Filistinlilerin füze menzilinde girdi.

Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde, 8 Şubat 2005'te siyonist işgal rejimi ile Filistin arasında varılan bir barış anlaşmasıyla İntifada sona erdi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler