İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "Savaştan kaçınabilir miyiz emin değilim ama savaşı başlatan biz olmayacağız ve ilk başlatan kimse bitiren de o olmayacak." dedi.

ABD ile ülkesi arasında yaşanan gerginliğe ilişkin konuşan Zarif, Suudi rejiminin petrol tesisleri Saudi Aramco'ya yapılan saldırıların arkasında İran'ın olmadığını, BM'nin bağımsız bir soruşturma yürütmesi durumunda da bu sonuca ulaşılacağını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump'a "savaşa sürükleyecek yalanlar söylendiğini" belirten Zarif, "Savaştan kaçınabilir miyiz emin değilim ama savaşı başlatan biz olmayacağız ve ilk başlatan kimse bitiren de o olmayacak." dedi.

Zarif, "Biz konuşmaya hazırız ama kalıcı bir anlaşmayı görüşmemiz gerek. Daha önce konuştuk, hatırlayın, sadece iki sayfa bir doküman imzalamadık ki yine aynısını yapalım, zorlu görüşmelerdi." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler