Kenya ve Somali arasında muallak olan sınır tartışması iki ülke arasında yeniden gerilime neden oldu. Kenya, Somali büyükelçisini ülkesine dönmeye çağırdı.

Kenya ile Somali arasında karasularının kullanım hakkı noktasında muallak olan sınır tartışması iki ülke arasındaki gerilimi yeniden tırmandırdı. Kenya, Somali büyükelçisini ülkesine dönmeye çağırdı.

Somali ile Kenya arasında yaşanan anlaşmazlık, iki ülke arasındaki deniz bölgesinde petrol ve doğalgaz yerleri için yapılan ihaleyle ortaya çıktı. İki ülkede bölgede hak iddiasında bulunuyor ve söz konusu durum iki ülke arasındaki ilişkilerin kırılmasına neden oluyor.

Son hamle olarak iki ülkenin büyükelçiliklerinin ülkelerine dönme çağrısı oldu. Kenya, Somali büyükelçisi Lucas Tumbo'yu ülkesine geri çağırarak, Somalili mevkidaşı Mohammed Muhamud Nur'un da Somali'ye dönmesini istedi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler