Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, kaybolduktan bir hafta sonra ölü olarak bulunan küçük Eylül’ün ölümüne ilişkin açıklamalarda bulundu.

24 Haziran'da gerçekleştirilen 27. Dönem Milletvekili genel seçiminde AK Parti’den Gaziantep 1. sıradan milletvekili seçilen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Adliye Sarayı'nda düzenlenen törenle mazbatasını aldı.

Ak Parti Gaziantep milletvekilleri ile birlikte mazbatasını alan Adalet Bakanı Gül, Adliye Sarayı önünde Ankara'nın Polatlı ilçesinde kaybolduktan bir hafta sonra ölü olarak bulunan Eylül Yağlıkara’nın ölümü ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

8 yaşındaki Yağlıkara'nın öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın titiz ve hızlı bir şekilde yürütüldüğünü belirten Bakan Gül, olayın faili ya da failleriyle ilgili sürecin en hızlı şekilde sonuçlanacağını ve en ağır cezayı alacaklarını söyledi.

Olayla ilgili yargılama sürecinin de hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü belirten Gül, “Bu konuda gerçekten de bir baba, Adalet Bakanı ve milletvekili olarak bu menfur olayla ilgili öfkemizi söyleyecek kelime bulmakta zorlanıyoruz. Bu olayın faili ya da failleriyle ilgili süreç en hızlı şekilde sonuçlanacak ve en ağır cezayı alacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Yargı makamları bu soruşturmayı yapmaktadır ve bizler de bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Olayla ilgili bir tutuklu var ve gözaltılar söz konusu." dedi.

“Adli tıp incelemeleri de devam etmektedir”

Soruşturma makamının olayla ilgili gerekli tahkik ve incelemelerinin ardından olayın tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkacağını söyleyen Gül, sözlerine şöyle devam etti:

“Soruşturma makamı bu hususlarla ilgili ifadeleri ve gerekli incelemeleri yaptıktan sonra durum tüm açıklığıyla ortaya çıkacaktır. Olayın cinsel istismar boyutuyla ilgili iddiaların doğru olup olmadığı da yine adli tıp soruşturmasının ardından netlik kazanacaktır. Şu anda bu konuyla ilgili tam bu fiilin olup olmadığıyla ilgili bir şey söylemek erken. Adli tıp incelemeleri de devam etmektedir. Bu olayla ilgili özellikle sosyal medyada da işte 'cesedin farklı parçalara ayrıldığı' gibi bir takım yanlış ve doğru olmayan bilgiler var. Bu konuda savcılık makamının bilgilendirmesine itibar edilmesini, bu alçak fiilden sorumlu olan kişinin ya da kişilerin en ağır bir şekilde cezalandırılacağına kimsenin bir şüphesi olmasın. Biz de bu olayın takipçisi olacağız. Başsavcılık makamı da bu soruşturmayı bütün boyutlarıyla araştırıp, sebebini ve bu konudaki tüm failleri en net bir şekilde ortaya koyacaktır.” şeklinde konuştu.

“Cumhurbaşkanımızın talimatıyla da bir komisyon kuruldu”

Cinsel istismar suçlarıyla ilgili yasa tasarısına ilişkin sorulan bir soruyu cevaplayan Bakan Gül, son olarak şunları söyledi:

“Bu konuda biliyorsunuz AK Parti olarak cezaları arttırdık. Ancak yine cumhurbaşkanımızın talimatıyla da bir komisyon kuruldu. Özellikle suça giden sebepleri engelleyecek, caydıracak neler olabilir… bunları ortaya koyduk. Faillerin mağdurla ya da yakınlarıyla irtibata geçebileceği, ortamlarda bulunabileceği gelişmeleri engelleyecek çalışmalardan tutun da cezaları ve infazları arttıracak çalışmalara kadar tüm düzenlemeleri yaptık. Bu husus meclisimizin ilk gündem maddelerinden olacaktır. Biliyorsunuz ki tasarıyı meclise sevk etmiştik. Ama meclisin tatile girmesiyle yasalaşmamıştı. İlk dönemde bu konu da yine kanunlaşacaktır.” (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler