Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişinin ardından Cumhuriyet Başsavcılığının koordinasyonunda, 2 bin 558 kişi hakkında adli işlem yapıldığını, 779 kişinin de tutuklandığını belirtti.

Diyarbakır'da "15 Temmuz İçimizdeki Kahramanlar Tecrübe Konuşuyor" adlı programda konuşan Vali Hüseyin Aksoy, kentteki FETö soruşturmalarına ilişkin "Bugüne kadar Cumhuriyet Başsavcılığımızın koordinasyonunda haklarında adli işlem yapılanların sayısı 2 bin 558'dir." dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi öğretmenevinde "15 Temmuz İçimizdeki Kahramanlar Tecrübe Konuşuyor" adlı bir program gerçekleştirildi. Program Ulu Camii imam-hatiplerinden M. Emin Mülayim'in Kur'an tilavetiyle başladı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmeti Daire Başkanlığı tarafından tertiplenen programa Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Dicle Üniversite Rektörü Talip Gül, 15 Temmuz'da katledilenlerin aileleri, yaralananlar ile davetliler katıldı.

Programa katılan kum sanatı ustası Veysel Çelik, 15 Temmuz darbe gecesini kum sanatıyla anlattı.

Programın açılış konuşmasını yapan Vali Aksoy, 15 Temmuz'da milli iradeye karşı bir başkaldırı yapıldığını söyledi.

Aksoy, "Diyarbakır, son dönemlerde yaşanan terör olayları nedeniyle terör örgütünün gerçek yüzünü de görmüş ve yapmış olduğu hendek siyasetinin vatandaşa ne kadar zorluklar çıkardığı ve zarar verdiğini görmüştür. Diyarbakır halkı terör örgütüne de herhangi bir şekilde prim ve destek vermedi ve arasına mesafe koydu.15 Temmuz gecesi de millet, iradeye sahip çıkma adına sahalara indi sokaklarda parklarda demokrasi nöbeti tuttu. Bundan dolayı Diyarbakır hakkına tekrar teşekkür ediyorum." dedi.

Sadece Diyarbakır'da kamu görevinde bulunanlara karşı yürütülen idari anlamdaki işlemlerle ilgili bu güne kadar 2 bin 651 kamu görevlisi hakkında işlem yaptıklarını belirten Aksoy, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bunların bazıları bakanlık, bazıları genel müdürlük, bazıları valilik ve kaymakamlıklarca yürütülen çalışmalar ve idari işlemlerdir. Bir kısmı kamudan ihraç edildi. Bir kısmı görevden uzaklaştırıldı. Bir kısmının disiplin soruşturmaları devam ediyor. Bu hareket içerisinde yer alan, destek veren her kim varsa bunlarla ilgili işlem yapmak da hepimizin ortak görev ve sorumluluğudur. Bugüne kadar Cumhuriyet Başsavcılığımızın koordinasyonunda haklarında adli işlem yapılanların sayısı 2 bin 558'dir. 779 kişi tutuklanmıştır. Bir kısmı adli kontrolle serbest bırakılmış, bir kısmı serbest bırakılmakla birlikte adli işlemler de devam edilmektedir. Devletin bütün kurumları adliyesiyle, idaresiyle bu konu karşısında bütün ayrıntılarıyla çalışmalarını sürdürmektedir."

Vali Aksoy'un ardından 15 Temmuz Darbe gecesinde katledilen Cuma Dağ'ın eşi Rukiye Dağ, yaralanan Kerim Eren ve Galip Çolak o gün yaşadıkları dehşet anlarını anlattılar. (Emrah Deniz-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler