Suudi Arabistan'daki petrol şirketi Saudi Aramco'ya yönelik saldırıya ilişkin soruyu yanıtlayan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, bu saldırının temelinin Yemen'e saldırıyla başladığını belirterek Yemen halkının meşru savunma hakkını kullandığını söyledi.

Üçlü Zirve sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suudi Arabistan'da petrol şirketi Saudi Aramco'ya düzenlenen saldırıya ilişkin soruyu yanıtladı.

Ruhani, "Bunun temeli Yemen'e saldırıyla başlamıştır. Bunu saldırıya başlayanlara sormak lazım. Yemen'i her gün neden bombaladıklarını sormak lazım. Yemen halkı, kendisine saldıranlara karşı meşru savunma hakkını kullanıyor, müdafaada bulunuyorlar ve temel çözüm yolu da bu saldırılara son verilmesidir. Buna inanıyoruz. Eğer Astana sürecindeki süreç Yemen için model olabilirse onlar belki Yemen'e de istikrarı ve barışı getirmek için çaba gösterebilirler. Yemen'e barış geldiğinde petrol de güvenlik içinde üretilir ve ihraç edilir." dedi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler