Gaziantep’te üniversiteli kız öğrenciler, görme engelli öğrencilerle bisiklet sürerek onlara destek verdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanlığı’nın girişimleri ile gerçekleşen "Erişebilirlik Projesi" çerçevesinde Gaziantep Üniversitesi’nde eğitim gören kız öğrenciler, GAP Görme Engelliler İlk ve Ortaokulu öğrencilerini bisikletlere bindirerek farkındalık oluşturdular.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Ümmü Gülsüm Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan kız öğrencileri, Büyükşehir Belediyesi Engelliler Dairesi Başkanlığı’nın sağladığı çift kişilik bisikletler ile görme engelli öğrencileri üniversite içinde gezdirdi.

Etkinlik öncesinde açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediyesi Engelliler Daire Başkanı Yusuf Çelebi, Gaziantep’in engelli-engelsiz birlikte yaşama kültürünü yakaladığını ifade etti.

Çelebi, engelliliğin bir evrensel sorun olduğunu belirterek bütün toplumların bu konuda sorumlu ve sorunlu olduğunu söyledi.

Bu konuda bir farkındalık oluşturmak istediklerini belirten Çelebi, "Bugün kız öğrencilerimizin görme engelli öğrencilerimize bisiklet ile destek verdiğini görüyoruz. Aslında yarışta eşit olması gerektiğini savunuyoruz. Bugün eşit yarışta yine bir araya geldik ve bir farkındalık oluşturmak istedik." dedi.

İnsanların istemesi durumunda birlikte yaşayabildiğini ve beraber olabildiğini de ifade eden Çelebi, "Bugün 3 bin dolayında kız öğrencinin kaldığı yurda geldik. Gaziantep Üniversitesi kız öğrencilerimiz ile bir bisiklet gezisi tertipledik. İnşallah bu gezimiz, tüm Türkiye’ye örnek olur." ifadelerini kullandı.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Gaziantep İl Müdürü Ahmet Kölemen’in de katıldığı etkinlik, kız öğrencilerin görme engelli öğrenciler ile birlikte bisiklet sürmesiyle son buldu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler