Dünya'nın en büyük sodalı gölü olan Vangölü'nün, sular altında kalan zenginliklerine dikkati çekmek için "Vangölü'nün Sırları" adıyla çekilen kısa filmin tanıtımı yapıldı.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) ve Sualtı Fotoğrafçısı ve Belgesel Yapımcısı Tahsin Ceylan iş birliği ile 3 yılda çekimi tamamlanan filimde, İnci Kefali göçünden mikrobiyalitlere, Akdamar Şilebi'nden 2017'de yılın keşfi seçilen Adilcevaz Kalesi'ne kadar pek çok kültürel ve biyolojik değer yer alıyor.

Dünyanın dikkatini Van Gölü'ne çekecek film, Türkçe, İngilizce ve Fransızca dillerinde yapıldı. Tahsin Ceylan'ın bölgedeki 30 yıllık birikimi, 'Van Gölü'nün Sırları' adı verilen sualtı tanıtım filmi ve kitabıyla kayıt altına alındı.

Tanıtım toplantısında konuşan Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van'ın tarihi dokusuyla, coğrafi zenginliğiyle ve kültürel varlıklarıyla keşfedilmeyi beklediğini belirtti.

Van Gölü'nün, bölgenin yıldızı konumunda olduğuna dikkat çeken Vali Bilmez, "Çocukluğumuzda sodalı suda canlı yaşanmaz denirdi. Ancak sodalı suda yaşayan inci kefalini Prof. Dr. Mustafa Sarı hocamız tüm dünyaya tanıttı. Tahsin Ceylan ise, Van Gölü'nde en az inci kefali kadar bölgemizi tanıtacak ve merak uyandıracak başka bir canlının var olduğunu, peribacalarını andıran mikrobiyalitlerin var olduğunu ispatladı. Van Gölü'nde tarihin izleri var. Van Gölü'nün içinde kaleler var. Akdamar Şilebi de keşfedilip kitaplara yansıtılmış. Dünyanın en zengin turizmi kayak sektörü olarak biliniyor. Ama su altı dalış sektörü kayak sektöründen daha caziptir. Kayak sektöründe potansiyeli itibariyle cazibe merkezi olan bölgemizin, dalış anlamında da potansiyeli olduğunu gördük." dedi.

Van Gölü'nün su altı sırları film oldu

"Van Gölü'nün asayişini Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlayacak"

Van Gölü'nde asayişin sağlanması amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından Sahil Güvenlik Komutanlığının kurulacağının müjdesini veren Vali Bilmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Van Gölü su üzerindeki asayiş ve düzeni jandarma ve polis botlarıyla sağlanıyordu.  İçişleri Bakanlığı tarafından alınan bir kararla artık Van Gölü'nde Sahil Güvenlik Komutanlığı kuruluyor. Jandarma ve emniyet ise artık kıyı şeridinde sorumlu olacak. Van Gölü'nde Sahil Güvenlik Birimi kurulacak. Böylece artık güvenlik anlamında da Van denizinin tescil edildiği, sahil güvenlik botlarının dolaştığı bir göl haline gelecek."

Van Gölü'nün su altı sırları film oldu

Bölgenin sahip olduğu tarihi ve kültürel değerlerin bölge ve ülke turizmine kazandırılması için gösterdikleri çabalara bugün farklı bir konseptte bir yenisini eklediklerini ifade eden DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ise, "Bir doğa harikası olan Van Denizi'nin derinliklerindeki eşsiz güzellikleri 'Van Gölü'nün Sırları' sloganıyla bölge ve ülke turizmine kazandırdık. Dalış turizmi adına bir ilk olacak nitelikteki bu çalışmayla usta Sualtı Yönetmeni Tahsin Ceylan ve ekibinin hazırladığı başucu prestij dokümanı ve sualtı belgesel çekimlerinin meraklılarını doyumsuz bir keşfe çıkaracak." diye konuştu.

Daha sonra kürsüye çıkan Sualtı Belgesel Yönetmeni Tahsin Ceylan, Van Gölü altındaki farklı dünyayı ve gizemi slaytlarla anlattı. Tanıtım toplantısı, filmin izlenmesi ve fotoğraf çekimiyle son buldu.

Van Gölü'nün su altı sırları film oldu

(İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler