Fetva Kurulu, diz ile göbek arası dışında kalan yerlerin mutlak manada avret olmadığı şeklinde bir yaklaşımın doğru olmadığını belirtti.

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu "Kadınların kendi aralarındaki mahremiyet sınırı nedir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Fakihlerin büyük çoğunluğuna göre Müslüman kadınların birbirlerine karşı avret sınırı diz ile göbek arasıdır. Tedavi başta olmak üzere meşru bir mazeret olmaksızın birbirlerinin diz ile göbek arasına bakmaları caiz değildir. Konuyla ilgili verilen genel hüküm böyle olmakla birlikte, her kadın fitneye mahal vermeyecek şekilde bedeninin her yerini muhafaza etmekle sorumludur. Öyleyse diz ile göbek arası dışında kalan yerlerin mutlak manada avret olmadığı şeklinde bir yaklaşım doğru değildir.

Müslüman olmayan kadınlar, Müslüman kadınların sadece iş yaparken kendiliğinden görünen yerlerine bakabilir. Yüz, el, kollar ve nispeten bacağın baldır kısmı iş yaparken açılan yerler arasındadır. Öyleyse kâfir kadınların bunun dışındaki yerlere bakması haramdır. Zira hemcinsleri olsa dahi kâfirin fitnesinden emin olunmaz (el-Mevsûatü'l-Fikhiyyetü'l-Kuveytiyye XXXI, 47)." (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler