​Adıyaman'ın en büyük mahallesi olan Yeni Mahalle'de vatandaşlar sağlık ocağı, kütüphane, park, şehir içi ulaşım gibi konularda yaşadıkları sıkıntıların giderilmesini bekliyor.

65 bin nüfusuyla Adıyaman'ın en büyük mahallesi olan Yeni Mahalle Muhtarı Doğan Gezer, mahalledeki sorunların ortada kalkması için gerekli girişimlerde bulunduklarını ve mahalle sakinlerinin taleplerini yetkililere ilettiğini dile getirdi.

Mahallenin en büyük sorunlarından birinin kışın sel sularının mahalleyi basması olduğunu belirten Gezer, "Mahallemizin sorunlarını seçim öncesinde tespit etmiş bunu yetkililer ile paylaşmıştık.  Yenimahalle hem coğrafi olarak hem nüfus olarak Adıyaman en büyük mahallesidir. Mahallemizdeki sel sularına öncelikle bir çare bulunmasını istemiştik.  Bu konu belediyeyi ve Devlet Su İşlerini ilgilendiren bir konuydu. Bu durumu ilgililere bildirdik.  Karadağ dibinden Eğri çayına doğru bu suyun akması için bir kanal yapılmasını istemiştik.  Bu süreç şu anda devam ediyor. Sel sularının önlenmesi adına Fen İşleri Müdürü ile defalarca görüşmeler yaptık.  Bazı yerlere mazgallar takıldı, yağmur sularını önlemek adına. Kanalizasyon yenilenmesine gidildi. Bazı yerlerde sel sularının verdiği tahribat kısmen de engellenmiş olsa da tamamıyla giderilmemiştir. Bu kanal açıldığı zaman hem Yenimahalle hem de Adıyaman rahatlatacaktır." dedi.

"Sağlık ocağımız yetersiz"

Mahalledeki sosyal tesisleri halkın istekleri doğrultusunda kullanılacak duruma getirilmesi ve ikinci bir sağlık ocağının ihtiyaç olduğunu dile getiren Gezer "Mahallemizde açılan Abdülhamit Han Gençlik Merkezinde hanımlara da bir yer ayrılmasını istemiştik. Buranın alt katını taziye evi, üst katını konferans salonuna çevirmişlerdi. Biz bu durumu Belediye Başkanına ilettik o da düşüncemize katıldı ve alt katı bayanlar için tahsis etti. Semt pazarımız kapanmıştı. Vatandaşlarımızın yoğun talebi üzerine Belediye Başkanımıza durumu ilettik. Belediye Başkanımız yoğun talep üzerine bize bir cevap verdi. Kapalı pazar alanımızı burayı kermes gibi bazı etkinliklerde yine hizmete açılma sözünü aldık.  Mahallemizde bir tane sağlık ocağı var. İkinci sağlık ocağımız şu anda kirada bulunmaktadır. Bu konuyu da zaman zaman sağlık müdürlüğüyle gidip görüşeceğiz. Yeni Mahalleye uygun bir sağlık ocağının yapılmasını Sağlık Müdürlüğüne ileterek dile getireceğiz. Yeni Mahallede 65 bine yakın bir nüfus var, göç alıyor. Bunun için mahallemize daha donanımlı ikinci bir sağlık ocağı yapılırsa hem mahallemiz hem de Adıyaman huzura kavuşacaktır. Mahallemizde taziye evi ihtiyacı var. Karakuş ailesi tarafından yer bulunursa taziye evi yapmak için yardımcı olacaklarını dile getirdiler.  Bu konuda belediyeden taziye yeri sözünü şu anda belediyeden almış bulunmaktayız. En kısa zamanda Yeni Mahalle'de taziye evinin inşasına başlayacağız." ifadelerini kullandı.

"Mahallemize bir kütüphane gerekiyor"

Adıyaman İl Halk Kütüphanesinin mevcut yerinin yetersiz olduğunu, mahallelerindeki nüfus yoğunluğunun fazla olduğunu dile getiren Gezer, mahallelerine kütüphane yapılmasını istediklerini dile getirdi.

Gezer, belediye bünyesinde kurulan Muhtarlık Müdürlüğünün muhtarların sorunlarını dile getirmesi açısında olumlu bir gelişme olduğunu dile getirdi.

Gezer, "Kemal Paşa adında bir caddemiz vardır. Bu caddemiz Fatih Mahallesi'nden başlayıp, Karayolları şubesinin oradan çıkmaktadır. Yani bulvarla buluşan çok önemli bir caddedir. Bu cadde bir çevre yolunun görevini görmektedir. Biz başvurduğumuz zaman Belediye Başkanımız onay verdi, sonra duruma bakınca ödenek yoktur dediler. Belediye Başkanımız bu konuda bir talimatla o ödenek durumunu düzelterek yol sıkıntımızın giderilmesine yardımcı oldu ve şu anda yolumuz açılıyor. Bu caddemizin sıkıntısı sel sularını önleyebilmek ve trafiği rahatlatmak için yapılması gerekiyordu." şeklinde konuştu.

"Hastaneye direk gidecek hat istiyoruz"

Mahallede bulunan vatandaşların hastaneye gitmek için birden fazla minibüs değiştirdiklerini söyleyen Gezer, "Mahallemizden 3 çevre yolu ile birlikte Türmüz yolu geçmektedir. Biz vatandaşın sesine kulak veriyoruz. Vatandaşlar Dört Yataklı Devlet Hastanesine giderken hastaneye ulaşmak için dört minibüs değiştiriyorlar. Bazı vatandaşlarımızın maddi durumlarının olmamasından veya zamanlarının olmamasından dolayı tek bir minibüsle hastaneye ulaşmak istiyorlar. Bu konuyu vatandaşlarımız defalarca bize dile getirdiler. Seçim öncesinde ve seçim sonrasında vatandaşlarımızdan bize bu konuda bir hayli baskı var. Biz bu konuyu belediye ile görüştük. 'Belediye bize dedi ki 'Özel hatlar bulunmaktadır. Bu hatların da zarara uğramaması için çalışma yaptıklarını ve bir havuz oluşturduklarını, bu havuzdan herkesin yararlanmasını sağlayacaklarını söylediler. Bu havuz yapıldıktan sonra tüm yollarımıza belediye minibüsleri gelecektir. Belediyemizden bu sözü aldık.  Belediye durakları mutlaka yapılması gerekiyor ve bu durakların da vatandaşlarımızın geceleri minibüs beklerken korkmamaları için ışıklandırılması gerekiyor. Biz bunu belediyemizden talep ediyoruz, olması gereken de budur." dedi.

"Parklarda güvenlik sorunu var"

Mahalle arasında bulunan park ve bahçelerin güvenlik açısından sıkıntılı olduğunu belirten Gezer, şöyle devam etti: "Park ve bahçeler konusunda bir hayli sıkıntımız vardır. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüze gidiyoruz ve kendileri sağ olsun bizimle ilgileniyorlar ama bütçelerinin olmamasından dolayı ne yazık ki hâlâ bir şey yapabilmiş değiller. Şu anda bulunduğum alan belediyeye ait olan bir alandır. Bu alanda herhangi bir ağaç bulunmamaktadır.  Yeni Mahallede 200-300 civarında yeşil alan vardır. Halkımız ısrarla ağaçlandırma talep ediyor. Park ve bahçe açılması için belediyeye ayda bir veya iki dilekçe vermektedir mahalleli. Bu park alanları da kimi hayvan barınağı yapmış, kimi tütün seriyor, kimi düğün yapıyor, kimi fazla eşyalarını koyuyor. Burada da halk kendi aralarında anlaşamıyor. Emniyet Müdürümüz geldiğinde de biz kendileri ile görüştük. Biz bunları dile getirdik.

Halk akşamları park ve bahçelere gidemiyor. Vatandaşlarımızdan bize talepler geliyor. Tabi ki diğer mahalle muhtarları da bunları paylaştılar. Biz bu sıkıntıyı ne yapabiliriz dedik. Gece bekçileri var dedik. Bekçiler geceleri gitsinler en azından caydırıcı bir duruma getirsinler. O çevredeki aileler rahatsız olmasınlar dedik. Bu konuyla alakalı bir mesele var. Bir bayan geldi ve dedi ki bizim eski muhtarlığımızın orada bulunan bir parkta uyuşturucu bağımlıları orada kavga ediyorlar. Bayan evde eşinin olmamasından dolayı korktuğunu belirtti. Hatta bahçedeki narları kopartıp evine attıklarını ve artık evde duramadığını, korktuğunu söyledi.  Gerekli mercilere bildirdik. Emniyet Müdürümüzle Belediye Başkanımızla Valimizin söylediğine göre bir ihale yapılmaktadır. Bu ihalede tüm parklara kamera sistemi takılacaktır.  Eğer bu kamera sistemi uygun hale gelirse bu kameraların caydırıcılık oluşturacağı düşüncesindeyiz." ifadelerini kullandı.

Yüksek gerilim hattı tehlike saçıyor

Mahallede bulunan Cem Evi'nin üzerindeki Yüksek gerilim hattının sıkıntı oluşturduğunu ifade eden Gezer, bir an önce bu sıkıntının da çözülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.  (Cemil Özdaş – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler