Diyabet hastalarına uyarılarda bulunan uzmanlar, sıcak havaların diyabet hastalarını olumsuz yönde etkileyeceğini belirttiler.

Sıcak havalarda terleme ile birlikte oluşan sıvı kaybı, yazın beslenme ve uyku alışkanlıklarının değişmesi diyabet hastalarını olumsuz yönde etkileyebilir uyarısında bulunan Uzman Doktor Mustafa Bostancı, hava sıcaklıklarının yüksek olduğu bu günlerde diyabet hastalarına önemli uyarılarda bulundu.

"Diyabetlilerin güneşe maruz kalması riskli"

Yaz mevsiminin çok fazla sıcak yaşandığı bölgelerde bulunan diyabet hastalarının, güneş ışınlarıyla direkt temasının sakıncalı olduğunu belirten Bostancı, "Hastaların, güneş ışınlarının dik geldiği öğle vakitlerinde dışarı çıkmaları durumunda koruyucu önlemler almaları gerekir. Çünkü güneşe maruz kalmak terlemeyle birlikte sıvı ve elektrolit kaybına neden olur. Bu da kan şekerinin yükselmesine ve kan basıncının düşmesine yol açar. Bu sorunların yanı sıra diyabet hastalarında sinir hasarı sonucu duyu kaybı da oluştuğundan, güneşin zararlı ışınları nedeniyle vücutlarında yanıklar görülebilir." dedi.

"Su tüketimi diyabet hastaları için önemlidir"

Diyabet hastalarının yaz mevsiminde bol miktarda sıvı tüketmesini öneren Bostancı, şunları söyledi:

Kola, meyve suyu gibi kan şekerini yükselten içeceklerden uzak durulmalıdır. Çay ve kahve gibi içecekler ise günlük sıvı alım miktarına dâhil edilmemelidir. özellikle su tüketiminin tercih edilmesi diyabet hastaları için önemlidir. Glisemik indeksi yüksek olan karpuz, kavun, üzüm, şeftali, kiraz gibi yaz meyvelerinin az miktarda tüketimi çok önemlidir. Çünkü bu gibi meyvelerin diyabet hastaları tarafından fazla tüketilmesi, kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır.

Beslenme alışkanlıkları düzenlenmeli

Günlük öğünlerini kontrol altına alması gereken diyabet hastalarının öğün atlamaması gerektiğine değinen Bostancı, "özellikle kahvaltı zamanı iyi ayarlanıp, öğle yemeği zamanında yenilmelidir. Çünkü öğün atlama ve düzensiz beslenme kan şekerinin yükselmesine neden olur ve kan şekeri dengesinin bozulmasına yol açar. Kızartma gibi yağlı yiyeceklerden ve kırmızı etten uzak durulması, bol sebze tüketimine özen gösterilmesi önerilmektedir. Ayrıca yaz aylarının vazgeçilmez tatlılarından biri olan dondurmadan da uzak durulmalıdır." ifadelerini kullandı. (Hamza Adiyaman-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler