Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Van’da yaptığı açıklamada ülkenin ekonomik bir savaşla karşı karşıya olduğunu ve bu savaşa karşı güçlü bir şekilde durduklarını söyledi.

Bir dizi etkinliğe katılmak üzere Vana gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ülkenin ekonomik bir savaşla karşı karşıya olduğunu ve ülkeyi yıkmak isteyenlerin yine kazanamadıklarını belirterek “Birçok eylemde bulundular, ekonomik savaşa karşı milletimiz tek duruş sergiledi ve dimdik ayaktayız." dedi.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ve kurum amirleriyle basına kapalı bir toplantı gerçekleştiren Bakan Kurum, basına kapalı geçen toplantının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Van terör örgütü tarafından çok büyük acılar çekti. Ama bugün görüyoruz ki ne depremin, ne terörün bir izi kalmadı. Van, Türkiye'de 5. büyük şehir olması nedeniyle büyük önem arz ediyor. Ne terörün ne de depremin izlerini bırakmadık. Bakanlık olarak burada yapılması gerekenler konusunda toplantı yaparak kararlar aldık. En yakın zamanda uygulamalarını birlikte yapacağız. TOKİ ile birlikte burada 3 milyar 700 milyonluk yatırım yapıldı. Van adeta yeniden inşa edildi. Yaklaşık 30 bin konut 120 bin vatandaşımızın hizmetine sunuldu. İlbank Genel Müdürlüğümüzce şehirdeki tüm altyapı için 500 milyon lira hizmet yapıldı. 400 milyonluk yatırımımız da devam ediyor." dedi.

Van iliyle ilgili önemli kararlar aldıklarını ifade eden Bakan Kurum, şöyle konuştu:

Van çevreyolu 6 bin hektarlık alanı içeriyor. 3 etapta buradaki uygulamaları yapacağız. Yılsonuna kadar tüm uygulamaları bitireceğiz inşallah. Çevreyolunun inşallah en kısa zamanda Van'a kavuşması için önündeki tüm problemleri aşmış olacağız. İmar planıyla ilgili tüm sorunlar yılsonuna kadar halledilmiş olacak. Erciş'te 149 hektarlık alanda kentsel dönüşüm çalışması yapıyoruz. 4 hektarlık alanda TOKİ imalatlarını tamamlama aşamasında, yine yılsonuna kadar tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. 34 hektarlık alanda da yılsonuna kadar imar planlarını tamamlayıp vatandaşımızın tapularının üzerindeki şerhleri kaldırmasına müteakip yine dönüşümün önünü açacağız.

Van’a katı atık entegre tesisi şarttı

Akköprü Mahallesi'ndeki 140 konutluk dönüşümün belediye elliyle yapılması ve Bakanlık olarak destek vermesi konusunda da karara vardıklarını dile getiren Bakan Kurum, "Van ilimizde katı atık entegre tesisimiz bulunmuyor. İhalesini valimiz iki kere yaptı. 26 Ekim'de ihalemizi yeniden gerçekleştireceğiz. Van, 150 milyon değerinde bir katı atık üretme tesisine kavuşmuş olacak. Buradan da belediyemiz enerji üretecek" ifadelerini kullandı.

Van'a 'Millet Bahçesi'

Bakan kurum ,"Van'da da 'Millet Bahçesi' ihtiyacı olduğunu valimiz ve vekillerimiz bize iletti. Van'ın bir an önce 'Millet Bahçesi'ne kavuşması için 18 dönümlük park alanı, belediyece imalatları yapılarak halkın hizmetine sunulacak. Toprakkale'de 100 bin metrekarelik alanda valiliğimizle birlikte bir proje gerçekleştirerek. Van'ın güzel bir 'Millet Bahçesi' kazanması noktasında imalatlarına da en kısa zamanda başlanılacak. Bu alan yaklaşık 1 milyon metrekarelik alan. 100 bin metrekaresine inşallah bu sene başlayıp etaplar halinde de Van'da 1 milyon metrekarenin içerisinde belki teleferik, dinlenme alanları, yürüyüş yollarının olduğu ve bölgeye hitap edecek bir proje olması için çalışacağız.“ dedi.

Van Gölü etrafında mavi bayraklı plaj sayısı arttırılacak

İpekyolu ilçesine bağlı Cumhuriyet Mahallesi için de 24 bin metrekarelik meydan projeleri olduğunu ifade eden Kurum, "Meydanın altında bin araçlık otoparkımız var. Bu projeyi de valimiz hızlandıracak. Yılsonuna kadar burada imalatlarına başlayacağız. Atık su arıtma tesisimiz maalesef yeterli değil. Bu noktada atık su arıtma tesisimizi yaptık, inşallah 2020 yılına kadar tamamlayıp 2046 yılına kadar Van'a yetecek bir arıtma tesisi inşa ediyor olacağız. Van Gölü etrafında ne kadar yerleşim yeri varsa, hepsi 2023 yılına kadar arıtma tesisine kavuşacak. Van Gölü etrafında mavi bayraklı plaj sayısını artırmak ve Van Gölü'ne bir damla atık suyu atmayacak şekilde hedefler belirledik. Bunun da takipçisi olacağız." diye konuştu.

Mobilyacılar için sanayi sitesi

Üretim yapan sanayicilere yeni sanayi müjdesi veren bakan Kurum, “Tuşba ilçesindeki Topraktaş mevkiinde bir sanayi arsası bulunuyor, burada da mobilyacılarla alakalı bir proje geliştireceğiz, Sanayinin artması noktasında etaplar halinde Van'ın bulunduğu konumdan daha ileriye çekilmesi noktasında büyük bir proje gerçekleştirmiş olacağız. Vatandaşımızın kendisinin içerisinde üretim yaptığı, minimum ödeme şartlarıyla üretime ve sanayiye katkı olacak çok önemli bir projedir. Van Gölü'nün İskele sahilinde dip çamuruyla ilgili bir sorun var. Bununla ilgili de bir proje başlatıyor olacağız. Temizlenmesi gereken alanları da temizleyeceğiz." dedi.

"Ülkemiz ekonomik bir savaşla karşı karşıyadır"

Ülkenin ekonomik bir savaşla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Kurum, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Burada dik ve milli duruşumuz, bu savaşa karşı net bir şekilde cevabımızı verdik. Yine kazanamadılar. Birçok eylemde bulundular, ekonomik savaşa karşı milletimiz tek duruş sergiledi ve dimdik ayaktayız. Yatırımlarımıza devam ediyoruz, büyümeye devam ediyoruz. Tasarruf edeceğiz, gereksiz işleri yapmayacağız, ama vatandaşın ihtiyacı olan tüm işleri de yapacağımızı net bir şekilde ifade etmek isterim. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birinci 100 günlük eylem planımızı yaptık. Şimdi ikinci 100 günlük eylem planımızı yapıyoruz. Burada gerekli olan her işi yapmaya çalışıyoruz. Bu işlerle ilgili bir tasarruf söz konusu değil, gereksiz gördüğümüz işlerle ilgili tasarrufu sağlıyor olacağız.

Fahiş fiyat ve stokçuluk uyarısı

Bakan Kurum, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak gıda fiyatlarının artışıyla ilgili valiliklere ve belediyelere genelgeler gönderdik. Burada gereksiz fiyat artışı, arz talep dengesinin üzerindeki fiyat artışlarını gösteren esnaflarımızla ilgili gerekli incelemeleri hem valiliğimiz hem belediyelerimiz sahada yapıyor olacaklar. Fahiş fiyat artışları varsa, bu artışlarla ilgili gerekli cezai işlemi yapıyor olacağız, buna müsaade etmeyeceğiz. Stokçuluğa müsaade etmeyeceğiz. Bunu da sizler aracılığıyla vatandaşlarımıza duyurmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Kurum, gazetecilere yaptığı açıklamanın ardından esnafı ziyaret edere, Van Kent Meydanı’nın yapılacağı alana geçerek incelemelerde bulundu. (Yunus Tuğrul-İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler