​HÜDA PAR İstanbul İl Başkanı Erdal Elibüyük, beraberindeki heyetle birlikte eşleri Çin zindanlarında olan Doğu Türkistanlı aileleri ziyaret etti.

Namaz ve ibadetin yasak olduğu, her eve Çinli birisinin zorla yerleştirildiği, milyonlarca insanın Nazi türü toplama kamplarında şiddet ve asimilasyona uğradığı Doğu Türkistan’da zulüm tüm şiddetiyle devam ediyor.

40 milyona yakın nüfusa sahip olan mazlum coğrafyada yaşanan zulümler kelimelerle ifade edilemeyecek boyutlara ulaşmış durumda. Komünist Çin hükümeti, dinlerini yaşamak isteyen Doğu Türkistanlı Müslümanları topladığı kamplarda "Meslek edindirme" adı altında inançlarından uzaklaştırıyor. Eşleri cezaevlerinde olan ve yıllardır kendilerinden haber alamayan doğu Türkistanlı kadınlar, Türkiye’ye sığınarak yaşamlarını ve dinlerini sürdürmeye çalışıyorlar.

HÜDA PAR İstanbul İl Başkanlığı, zor şartlar altında yaşamaya çalışan, maddi ve manevi sıkıntılarla mücadele eden Doğu Türkistanlı ailelere destek olmak için bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Yapılan ziyaretler çerçevesinde önceliği eşleri zindanda olan ailelere veren heyet, ardından 5,5 yıldır cezaevinde olup yakın zamanda serbest bırakılan Yasin Ömer’e geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Cezaevinden çıkan Yasin Ömer’in ailesini yalnız bırakmamak ve manevi destek vermek amacıyla geçen Ramazan ayında evlerine giderek birlikte iftar yapan Elibüyük, Ramazan ayında ailenin hüznüne ortak olmuşlardı. Bugün ise yaptıkları ziyaretle sevinçlerine ortak oldular.

Ziyaret esnasında konuşan Elibüyük, parti olarak manevi ve hukuki anlamda yardımlarını sürdüreceklerini ve yardım kuruluşları vasıtasıyla da kendilerine yardım ulaştırmaya devam edeceklerini söyledi.

Elibüyük, "Müslümanların birbirleri üzerinde olan haklarını yerine getirmek farzdır. Ellerinde imkân olup da bunu yerine getirmeyenler Allah katında vebal taşırlar. Bu noktada mağduriyetleri mümkün mertebe kamuoyuna mal etmeye çalışıyoruz. Hükümet nezdinde de bunlara dikkat çekmeye çalışıyoruz. Partimizin genel merkezinden gelen arkadaşlarımız Doğu Türkistanlı aileleri ziyaret ederek yaptıkları görüşmeleri rapor haline getirdi ve bunu hükümet nezdinde dillendirecekler." diye konuştu. (Nizamettin Aşkın- İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler