31 Mart yerel seçimleri geride kaldı. AK Partinin, Ankara ve İstanbul için seçim sonuçlarına itirazının ardından gözler bu sürece çevrildi.

31 Mart yerel seçimleri geride kaldı. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, seçimlerin sona erdiğini ve sandıklara ait tutanakların partilere iletildiğini söyledi.

Seçimin ardından AK Parti, Ankara ve İstanbul'da sonuçlara itiraz edeceklerini ve bazı usulsüzlükler tespit ettiklerini duyurdu.

YSK’nın mevzuatına göre şikâyet, seçme yeterliğine sahip vatandaşlar, siyasi partiler veya bunların tüzüklerine göre kuruluş kademelerinin başkanları veya vekilleri, müşahitler, adaylar ve milletvekilleri tarafından yapılabiliyor. 

Şikâyet kabul edildiği takdirde, şikâyete konu olan işlem veya tedbirler düzeltiliyor ve kanuna aykırı hareketler önleniyor. Şikâyet kabul edilmediği takdirde, tutanağa geçirilerek karara bağlanıyor. Bu kararın bir sureti şikâyetçiye veriliyor.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından siyasi partiler bugün saat 15.00'e kadar ilçe seçim kurullarına ilgili sandıklarla ilgili itirazlarını bildirecek. İlçe seçim kurulları çarşamba ve perşembe günleri bu itirazı değerlendirecek ve kararını verecek.

Siyasi partiler, İlçe Seçim Kurulu tarafından alınan bu karara da cuma gününe kadar itiraz edebilecek. Bu itirazları bu kez İl Seçim Kurulu iki gün boyunca değerlendirecek ve bir karara bağlayacak.

Daha sonra ise üç gün süreyle Yüksek Seçim Kurulu'na itiraz yapılabilecek. YSK, üç günlük değerlendirme sürecinde kesin kararını açıklayacak.

YSK 11-12 Nisan'da kararını açıkladıktan sonra belediye başkanları kesinleşecek. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler