Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta en az 160 kişinin hayatını kaybettiği patlamanın ardından düzenlenen protestolarda, güvenlik güçleri ve göstericiler çatıştı.

Eylemciler, protestolar sırasında önce Dışişleri Bakanlığı binasını, ardından Enerji ve Su Bakanlığı, Ekonomi ve Çevre Bakanlığı ve Bankalar Birliğine ait binaları bastı.

Dışişleri Bakanlığı binasına giren bir grup gösterici Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun’un portresini yaktı.

Parlamento binası yakınlarında çevik kuvvet bariyerlerini aşmaya çalışan göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale edildi.

Olaylar sırasında göstericilerin kovaladığı bir polis memurunun bina içindeki asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybettiği belirtildi.

Lübnan Başbakanı Hassan Diab, televizyondan canlı yayınlanan açıklamasında siyasi krizden çıkış yolunun erken seçim olduğunu söyledi. Diyab, "Siyasi partiler mevcut krize bir çözüm bulana kadar iki aylık bir süre için sorumluluk almaya hazırım. Pazartesi günü Bakanlar Kuruluna erken seçim yapılması için bir öneri sunacağım." dedi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler