Mardin’de eğitim öğretim sezonun ilk yarısı sona ermesiyle yaklaşık 220 bin öğrenci karne heyecanı yaşandı.

Mardin il genelinde eğitim gören yaklaşık 220 bin öğrenci, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılının ilk yarısının sona ermesiyle karnelerini aldı.

öğrenci ve öğretmenler, 2 hafta tatil yapacak. Eğitim-öğretim yılının ikinci yarısı 6 Şubat Pazartesi günü başlayacak. Karnelerini okuldan alan öğrenciler büyük heyecan yaşarken ailelerine karnelerini gösterme yarışına girdiler.

Karne dağıtım töreni nedeniyle Artuklu Kocatepe İlkokulunda il protokolünün katılımıyla karne dağıtım töreni düzenlendi. Sınıfları tek tek gezen Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Yaman, öğrencilerin karnelerini dağıtarak çeşitli hediyeler verdi.

Vali Yaman: Bol bol kitap okuyup oynasınlar

Mardin'de 220 bine aşkın öğrencinin karne heyecanını yaşadığını belirten Vali Mustafa Yaman, öğrencilere seslenerek şunları söyledi: "Bizim öğrencilerimizden isteğimiz; ödev yapmasınlar, bol bol kitap okuyup oynasınlar. İkinci yarıya motivasyonu yüksek bir şekilde geçirebilecek bir çalışmayı gerçekleşsinler."

"Faydalı zamanlar geçirmeye gayret etsinler"

öğrencilerin karne sevincine ortak olan İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı da öğrenci velilerine de çağrıda bulunarak; öğrencilerin başarısızlıklarını bir sorun haline getirmeyip, bunun çözümü için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirtti. Sarı, "Velilerimiz; tatil boyunca öğrencilerimizin faydalı zamanlar geçirebilmeleri için onlara yardımcı olmalıdırlar. Ben öğrencilerimize ve öğretmenlerimize iyi tatiller dilerim." dedi.

Uzmanlar uyardı

Düşük not nedeniyle çocuklara tepki gösterilmemesi konusunda aileleri uyaran uzmanlar, velilere şu uyarılarda bulundu: "Çocuğunuza karşı gösterdiğiniz tutum ve davranışların, çocuğunuzun psikolojisini desteklemede ve size karşı güveninin oluşmasında önemli bir etkisi olduğunu unutmayın. Çocuğunuzun tatilde arkadaşlarıyla ders ortamından uzak eğlenceli zaman geçirmesi onun motivasyonunun artması için çok önemlidir."

Karne sevincini yaşayan 1. sınıf öğrencisi Büşra Dere ise notlarının iyi olması kendisini mutlu olduğunu söyledi. (M. Salih Keskin – İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler