Dövizdeki dalgalanmaya ilişkin açıklama yapan Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Kaplan, firmalara “ihracata yönelin” çağrısında bulundu.

Emperyalist ABD'nin Türkiye’ye karşı aldığı yaptırım kararının ardından doların yükselmesi ile ilgili bir açıklama yapan Güneydoğu Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) Başkanı Ahmet Kaplan, firmalara “İhracata yönelin” çağrısında bulundu.

Piyasaların kısa bir sürede toparlanacağını ve belirli bir seviyede kalacağını tahmin ettiklerini belirten Kaplan, “Bu yüzden firmalarımıza ihracata yönelin çağrısında bulunuyoruz. İhracat, iç piyasa dengesini firmalarımızın ayarlaması gerekiyor. Bizler bu krizi ancak kenetlenerek, birlik ve beraberlik içerisinde aşabiliriz.” dedi.

Kaplan, “Bizler çalışırsak sorunu çözebiliriz ama sürekli 'kriz var' söylemlerine hapsolursak, Türkiye'yi sevmeyen insanların bekledikleri gerçekleşir. O yüzden birlik, beraberlikle bugünkü seviyelerimizden daha iyi noktalara gelmemiz gerekiyor. Üretimimizi, ihracatımızı arttırarak sürdürmek, yeni pazarlarda varlığımızı ve ağırlığımızı daha etkin olarak hissettirmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Gaziantepli halıcıların özellikle bu son dönemlerde en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında Amerika kıtasının geldiğini belirten Kaplan, Amerika pazarıyla ilgili herhangi bir sorun beklemediklerini ifade etti.

Kaplan, “Aslında biz çok ucuz maliyetle Amerika'ya mal gönderiyoruz. Öyle ki Amerika'nın bu fiyatlara bu malları başka ülkeden alma şansı yoktur. Kesinlikle Amerika için vazgeçilmez ülke olmaya devam edeceğiz. Gaziantep'in halı ihracatının yüzde 27'lik bölümü ise Amerika'ya gidiyor. Yılsonu itibarıyla Amerika Kıtasına 500 milyon dolarlık halı ihracatı yapmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Kaplan, yaşanan sıkıntıların ardından piyasaların kısa zamanda toparlanacağını ve belirli bir seviyede kalacağını umduklarını belirterek, “İhracat ve iç piyasa dengesini firmalarımızın ayarlaması gerekiyor. En azından bu dengenin yüzde 50 iç pazar, yüzde 50 de ihracat üzerine kurulu olması, firmalarımızın daha sağlıklı yürüyebilmesine vesile olacaktır. Sektörümüz için yeni, güçlü pazar arayışlarımız sürüyor. Yenilikçi ürünlerle ihracatımızı daha çok arttırmak zorundayız.” şeklinde konuştu.

Son dönemde piyasalarda endişenin hakim olduğuna da dikkat çeken Kaplan, şunları söyledi:

“15 Temmuz gecesini hatırlayalım. O gece meydanlara koşan bir grup vardı ve bir de 'ekmek, benzin kalmaz' diye kuyruğa girenler vardı. Meydanlara koşan ruha şimdi de çok ihtiyaç var. Burada tüm hükümet yetkilileri, sivil toplum kuruluşları ve sanayiciler bir araya gelerek bu sorunları atlatmamız gerekiyor. Bizler çalışırsak sorunu çözebiliriz. Ama sürekli 'kriz var' söylemlerine hapsolursak Türkiye'ye yönelik sürdürülen bu çirkin oyunları tezgahlayan insanların bekledikleri gerçekleşir. O yüzden birlik ve beraberlik içerisinde kenetlenerek, sahip olduğumuz dinamikleri doğru kullanarak ülkemizi ve ülke ekonomisini bugünkü seviyelerimizden daha iyi noktalara gelmemiz gerekiyor. Bunu başaracak olan da bizleriz.” (İbrahim Koçyiğit - İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler